Powiecie Limanowskim uczczono 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej
W naszej społeczności ponownie oddaliśmy hołd bohaterom - ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości odbyły się zarówno w Limanowej, jak i Mszanie Dolnej, przynosząc mieszkańcom moment refleksji i wspólnego uczczenia pamięci.
  1. 14 kwietnia 2024 r., Limanowianin in">Limanowa i Mszana Dolna stały się miejscami pamięci i hołdu.
  2. Uczestniczyły władze lokalne, przedstawiciele służb, szkół i mieszkańcy.
  3. Msze święte i apele poległych były centralnymi punktami wydarzeń.
  4. Delegacje złożyły wiązanki i uczestniczyły w artystycznych oprawach muzycznych.

W Limanowej główne obchody rozpoczęły się od mszy świętej w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej, której towarzyszył Apel Poległych. Emocjonalne momenty podkreślił występ Chóru Chłopięcego pod kierownictwem Haliny Dyczek. Po nabożeństwie, uczestnicy zgromadzili się przy pamiątkowych tablicach, gdzie odbyła się ceremonia składania wiązanek, a dźwięki Orkiestry Dętej „Echo Podhala” dodatkowo wzmacniały atmosferę zadumy.

W Mszanie Dolnej, dzień wcześniej, również zaszczyciliśmy pamięć ofiar. Uroczystości rozpoczęły się od marszu z Domu Strażaka do Kościoła pw. Św. Michała Archanioła. Msza święta, której przewodniczyli Ks. Proboszcz Jerzy Raźny oraz o. Bogdan Słyś, była momentem skupienia i modlitwy za zmarłych. Po nabożeństwie, przy obelisku katyńskim odśpiewano hymn narodowy i złożono wiązanki. Akcent kulturalny dodał występ uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej, którzy przypomnieli pieśni z tamtych tragicznych czasów.

Wydarzenia te, choć odbywają się corocznie, za każdym razem przynoszą nowe refleksje i uczucia. Mieszkańcy naszej społeczności, młodzi i starsi, zgromadzili się, aby razem przypomnieć sobie o wielkiej tragedii i złożyć hołd tym, którzy za naszą wolność zapłacili najwyższą cenę. To ważne, by pamięć o tych wydarzeniach była w nas ciągle żywa, jako przestroga i przypomnienie o wartości pokoju i wolności, której codziennie doświadczamy.

W ramach akcji „Podziel się guzikiem”, mieszkańcy otrzymali repliki guzików z mundurów oficerskich, co miało na celu jeszcze bardziej przybliżyć i uświadomić młodszym pokoleniom wagę tamtych wydarzeń. Dzień zakończył się poczęstunkiem grochówką wojskową, co było gestem nawiązującym do tradycji i historii.

Warto pamiętać, że takie wydarzenia są nie tylko chwilą zadumy, ale również okazją do edukacji i przekazywania młodszym pokoleniom wartości takich jak honor, patriotyzm i pamięć historyczna.


Wg inf z: Starostwo Powiatowe w Limanowej