heligonka na drewnianym stole
Informacje / Kultura

05.12.2023

heligonka na drewnianym stole

5 grudnia 2023 r.

W sobotę 2 grudnia 2023 roku w Mordarce, podczas Konkursu Heligonistów Województwa Małopolskiego im. Aleksandry Szurmiak – Boguckiej, już po raz szósty spotkali się miłośnicy tego instrumentu. Organizatorami konkursu były Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, Stowarzyszenie Heligonki pod Kickami oraz Zespół Regionalny Spod Kicek z Mordarki. Partnerami wydarzenia były Powiat Limanowski oraz Gmina Limanowa. Konkurs objął patronatem honorowym Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Uczestnicy konkursu przyjechali z 6 powiatów województwa małopolskiego. Komisja artystyczna, w której zasiedli: dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog (przewodnicząca komisji), Przemysław Ficek – folklorysta, multiinstrumentalista oraz Michał Pastuch – muzyk, folklorysta, podjęła się trudnego zadania – oceny 32 prezentacji.

Nagroda główna konkursu trafiła w ręce Sławomira Kurka z Wilkowiska. W kategorii dorosłych triumfowali Kacper Kulak z Olszany oraz Piotr Obrzut z Grybowa (I miejsce ex aequo). Wśród młodzieży równie imponujące występy zaprezentowali Krzysztof Waląg z Juszczyna i Hubert Kotwica z Ptaszkowej (I miejsce ex aequo). Natomiast w kategorii dziecięcej zwyciężyli ex aequo Oliwier Rubiś z Charzewic i Kacper Szyszka z Binczarowej. Tym razem w konkursie mistrz i uczeń nie przyznano I miejsca. W rozdaniu nagród uczestniczył Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.

Wszystkim zebranym w Domu Weselnym JASICÓWKA w Mordarce, którzy oczekiwali tego dnia na ogłoszenie wyników, czas umiliło widowisko JES NA TO LYK w wykonaniu Zespołu Regionalnego SPOD KICEK z Mordarki.

info/foto: MCK Sokół