Od 1 września 2018 r. renta socjalna jest wyższa o ponad 19 procent, niż do tej pory. Świadczenie wypłacane przez ZUS wzrosło z 865,03 zł brutto do 1029,80 zł brutto. Nowosądecki ZUS wypłaca rentę socjalną ponad 6 tys. osób.

Nowe przepisy podnoszą rentę socjalną do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Zmiany weszły w życie od września, ale obowiązują od 1 czerwca. Oznacza to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych razem z rentą w podwyższonej wysokości będzie wypłacał trzymiesięczne wyrównanie.

Polecamy: Zmiany w przygotowaniu do bierzmowania. Zobacz nowe zasady!

Komu przysługuje renta socjalna?

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, która jest całkowicie niezdolna do pracy. Niezdolność ta musi powstać przed ukończeniem 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Polecamy: Zderzenie na krajówce. 3 osoby poszkodowane, w tym dziecko [zdjęcia]

Renta socjalna ma rekompensować brak możliwości nabycia uprawnień do świadczeń z systemu ubezpieczenia społecznego, który spowodowała całkowita niezdolność do pracy powstała przed wejściem na rynek pracy. Renta socjalna przeznaczona jest dla osób, które w większości nigdy nie osiągają samodzielności życiowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło: ZUS