Świętowali Dzień Seniora w Sądeckim Bartniku [zdjęcia]

3 min czytania

Nie można było znaleźć lepszego miejsca na uczczenie Międzynarodowego Dnia Seniora, który obchodzimy na początku października niż ,,Sądecki Bartnik”. Było coś dla oka, dla umysłu i dla żołądka.

Połączenie tego wszystkiego stanowiło niezapomnianą atrakcję dla seniorów z Gminy Limanowa, którzy 3 października, właśnie tam obchodzili swoje święto. Wyjazd został zorganizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej wespół z Gminną Biblioteką Publiczną w Starej Wsi. Na wyjeździe obecni byli: Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej - Dorota Musiał oraz dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi Jacenty Musiał z pracownikami Magdaleną Wiktorek i Krystyną Trzupek oraz przewodnik - Stefan Bugajski.

Polecamy: Dzięki zbiórce pomogli choremu rodzeństwu. Przed nimi kolejna akcja charytatywna!

Sądecki Bartnik jest spełnieniem pasji, fascynacji życiem pszczół oraz aspiracji zawodowych Anny i Janusza Kasztelewiczów. Rodzinna firma została założona w 1973 roku w Stróżach koło Grybowa. Niezwykle temperamentna pani przewodnik na początku wizyty przywitała przybyłych i przedstawiła cel funkcjonowania tego miejsca jakim jest promowanie pszczelarstwa, tak mało znanej dziedziny wiedzy w sposób przystępny i atrakcyjny nawet wśród tych, którzy o pszczołach wiedzą tylko tyle, że robią one miód. A było o czym mówić i co obalać, gdyż nieprawdziwe naleciałości z przeszłości, lakoniczne informacje i stereotypy, które się utarły, są przekazywane z pokolenia na pokolenie, a jak zaznaczyła przewodnik, w szkołach brak jest rzeczowej wiedzy na ten temat.

Seniorzy swoją pszczelarską przygodę rozpoczęli od zwiedzenia założonego w 2000 roku Muzeum Pszczelarstwa. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiła tutaj niezwykła kolekcja uli. Zaciekawienie wzbudził także diabeł, stojący obok św. Ambrożego patrona pszczelarzy, który figuruje tutaj jako dobry duch, broniący pasiek przed złodziejami miodu. W chatach wystawowych, zrekonstruowanych z oryginalnych elementów, seniorzy obejrzeli wspaniałą kolekcję akcesoriów pszczelarskich, w tym prawdziwy ewenement, jakim jest miodarka Hruśki, pierwsza na świecie na jeden plaster. Nie brakło zainteresowania podkurzaczami, leziwami, starymi miodarkami i zabytkowymi klateczkami do hodowli matek pszczelich.

Dopełnieniem zwiedzania był wykład. Seniorzy z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, na której dowiedzieli się nie tylko o życiu i pracy pszczół, ale i poznali drogocenne właściwości pszczelich wyrobów, którym jest m.in.: pyłek kwiatowy, pierzga, propolis oraz różne rodzaje miodów, w które na końcu mogli się zaopatrzyć w ,,Miodowej Spiżarni”. Uczestnicy dowiedzieli się także o niezwykłym działaniu jadu pszczelego, który wykorzystywany jest coraz częściej w procesie leczenia. Podczas prelekcji, która szybko przerodziła się w dyskusję, przybyli wykonali także własnoręcznie świece woskowe, które potem zabrali ze sobą. Nie obyło się także bez degustacji pitnego miodu, który należy do najbardziej szanowanych i godnych trunków od najdawniejszych czasów. Wśród niewątpliwych atrakcji nie można pominąć zwierzyńca, wśród którego królowały m.in.: konie huculskie i kucyki, osły czy strusie afrykańskie.

Polecamy: Mieszkańcy gminy w walce o Niepodległość akcja przedłużona, są już ciekawe znaleziska!

Na koniec wizyty w niepowtarzalnym klimacie ,,Bartnej Chaty”, stylizowanej na starodawną karczmę, seniorzy odpoczęli po nadmiarze wrażeń przy ciepłym posiłku i aromatycznej kawie. Atmosfera wyjazdu była tak gorąca, że przegoniła gromadzące się od rana ciemne chmury i cały wyjazd upłynął pod znakiem słonecznej pogody.

Jak podkreślali uczestnicy wycieczki w społeczeństwie istnieje ogromna potrzeba tego typu wyjazdów, które dla osób starszych są nieraz jedyną odskocznią od codzienności, okazją do aktywności fizycznej, rekreacji, jak również szansą do integracji z lokalną społecznością.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło: GBP Stara Wieś

Autor: Start