Już w najbliższą sobotę 27 października odbędzie się po raz kolejny w tym roku „Spacer Historyczny po Limanowej”. Tym razem tematem przewodnim VII Spaceru Historycznego będą: „Akcenty niepodległościowe w architekturze Bazyliki Limanowskiej perły Beskidu Wyspowego”.

Kolejny Spacer Historyczny po Limanowej zorganizowany jest tym razem z okazji 100 rocznicy poświęcenia limanowskiego kościoła. 100 lat temu w niedzielę różańcową 6 października 1918 roku budowniczy świątyni ks. proboszcz Kazimierz Łazarski 1858 – 1944 poświęcił limanowski kościół po trudnych i ciężkich latach budowy. Wydarzenie to było tylko zamknięciem pewnego etapu prac budowlanych, ponieważ wyposażanie wnętrza świątyni oraz prace wykończeniowe trwały jeszcze kilkanaście lat. Poświęcenie limanowskiego kościoła odbyło się na trzy tygodnie przed wyzwoleniem Limanowej i Ziemi Limanowskiej spod władzy zaborczej. Można powiedzieć, że dzień 6 października 1918 roku w Limanowej był „preludium” do kolejnych wydarzeń, które nastąpiły w naszym mieście oraz całej Galicji w dniach 30 i 31 października 1918 roku, gdy to kolejne miasta i miejscowości oswobodziły się spod władzy austriackiej.

Polecamy: Zmarł ks. Edward Wal – misjonarz, były duszpasterz w Laskowej

Podczas tej edycji wydarzenia wszyscy przybyli uczestnicy spaceru dowiedzą się między innymi o tym jak przebiegał konkurs architektoniczny na projekt nowego kościoła w Limanowej oraz jak przebiegały prace budowlane przy wznoszeniu świątyni, czy też, dlaczego w witrażu przedstawiającym Pokłon Trzech Króli przedstawieni zostali polscy królowie Bolesław Chrobry, Jan Kazimierz Waza oraz Jan III Sobieski. Uczestnikom będą także pokazane poszczególne elementy architektury świątyni i jej wyposażenia nawiązujące do motywów narodowych i historii Polski.

Spacer poprowadzą dr Józef Szymon Wroński historyk sztuki z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Karol Wojtas inicjator spacerów.

Miejsce zbiórki i start spaceru przed głównym wejściem do bazyliki limanowskiej o godz. 15 30. Spacer odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

Polecamy: Wybory 2018: trzy gminy z ponad 60 proc. frekwencją. Gdzie najmniej głosujących?

Organizatorzy zapraszają wszystkich, których interesuje przeszłość naszego miasta i regionu.

VII Spacer Historyczny po Limanowej „Akcenty niepodległościowe w architekturze Bazyliki Limanowskiej perły Beskidu Wyspowego” Sobota 27 października 2018 r. godz. 15:30

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.