Dieta roślinna - czy warto na nią przejść?

Niejedzenie mięsa staje się coraz bardziej popularne. Niektórzy na dietę roślinną przechodzą w imię wyższych wartości, inni kierują się po prostu modą, gdyż na portalach społecznościowych i w mediach także wiele znanych osób promuje taki styl odżywiania. Jakie są zalety konsumowania posiłków na bazie roślin i czy warto tego spróbować? Podpowiadamy!

Dieta roślinna na co dzień - zalety

Starszym pokoleniom eliminacja pokarmów mięsnych ze swojej diety może kojarzyć się z prawdziwą katastrofą i drakońską praktyką, której symbolem jest samotny liść sałaty na talerzu. Każdy pamięta zapewne z dzieciństwa powiedzenia rodziców i dziadków typu "Zjedz mięsko, a surówkę możesz zostawić". Od czasów prehistorycznych utarło się bowiem, że trzeba upolować grubszego zwierza na obiad, aby zyskać odpowiednio dużo siły i witalności. W rzeczywistości jednak dieta roślinna, jeśli jest odpowiednio skomponowana, wcale nie musi być mniej pożywna.

Dieta na bazie roślin w przeciwieństwie do diety zwierzęcej cechuje się ogromną wartością odżywczą przy jednoczesnej niższej kaloryczności. Pomaga w walce z nadwagą i otyłością, które to przypadłości urosły już do rangi schorzeń cywilizacyjnych naszych czasów. Walorów diety roślinnej jest jednak zdecydowanie więcej. Przede wszystkim, rośliny zawierają mało tłuszczów nasyconych, węglowodanów prostych czy cholesterolu. Mają także adekwatnie mniej szkodliwych nitrozamin, czyli związków rakotwórczych. Ponadto, warzywa i owoce są źródłem cennych witamin i składników odżywczych takich jak m.in żelazo, potas, witamina C, D czy B12.

Będąc na diecie opartej na daniach z roślin, można zrzucić zbędne kilogramy i poprawić ogólną kondycję swojego organizmu. Dieta wegetariańska lub wegańska minimalizuje ryzyko cukrzycy, chorób serca i problemów ze strony układu trawiennego. Regularne spożywanie warzyw i owoców dodaje wigoru i energii potrzebnych do podejmowania codziennych aktywności. Dzięki takiej diecie może poprawić się również pamięć i koncentracja, a proces starzenia ulega opóźnieniu.

Jak przejść na dietę roślinną?

Zmiana diety nigdy nie powinna następować w sposób zbyt radykalny i gwałtowny. Na początek można spróbować tylko niektóre mięsne posiłki zastąpić roślinnymi. Można zacząć od picia koktajli owocowo - warzywnych na śniadanie. Przejście na wegetarianizm lub weganizm powinno następować stopniowo przy jednoczesnej obserwacji reakcji swojego organizmu na nowy styl odżywiania. Każdą modyfikację swojego sposobu żywienia należy skonsultować z lekarzem, gdyż dieta powinna być dostosowana do indywidualnych uwarunkowań oraz możliwości zdrowotnych danej osoby.

Czy dieta roślinna jest zdrowa?

Zgodnie ze stanowiskiem Amerykańskiej Akademii Żywienia i Dietetyki diety roślinne takie jak wegetariańska czy wegańska wpisują się w poczet bezpiecznych dla ludzi, oraz korzystnych dla ludzkiego zdrowia sposobów odżywiania. Trzeba jednak pamiętać, iż każda dieta może wpływać niekorzystnie na organizm, jeśli nie jest odpowiednio zbilansowana i przyjmuje postać głodzenia się. Choć panuje powszechne przekonanie, że roślinami nie można się najeść, to jednak da się z nich stworzyć pełnowartościowe posiłki, które są rekomendowane ludziom w każdym wieku, w tym także dzieciom czy sportowcom.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem KasiaUminska.pl