Imprezy powiatowe / Ogłoszenia / Z życia bibliotek - relacje

17.11.2022

15 listopada 2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej odbyło się podsumowanie dwóch powiatowych konkursów: poetyckiego im. Zosi Smreczyńskiej oraz filmowo-fotograficznego „Z Obiektywem przez Powiat”.

Podczas uroczystej gali w sali kameralnej limanowskiej Biblioteki poznaliśmy laureatów konkursu poetyckiego oraz fotograficznego, nad którymi patronat sprawowali Starosta Limanowski Mieczysław Uryga oraz Burmistrz Miasta Limanowianin in">Limanowa Władysław Bieda. Organizatorzy podkreślają, że było to fascynujące wydarzenie, a wrażliwość artystyczna poetów i fotografów bardzo spójnie skomponowała całość gali, nadając jej wyjątkowy wydźwięk. Wydarzenie poprowadziła Dyrektor Miejskiej Biblioteki w Limanowej Joanna Michalik. Wzięli w nim udział licznie zebrani goście, jak również uczestnicy i przedstawiciele organizatorów. Nie zabrakło przedstawicieli komisji konkursowych – konkursu poetyckiego w składzie: Izabela Skrzypiec -Dagnan – pisarka związana z Ziemią Sądecką. Historyk sztuki, pracownik Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Laureatka ogólnopolskich konkursów prozatorskich i poetyckich. Pisze w gatunku powieści obyczajowej z elementami powieści psychologicznej. W 2015 roku zdobywczyni pierwszego miejska w konkursie poetyckim im. Zosi Smreczyńskiej;
Lidia Marek – Jurkowska – Pracownik Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, kustosz, opiekuje się zbiorami bibliotecznymi i artystyczno-historycznymi. Pasjonuje się zagadnieniami związanymi z kaligrafią oraz zdobnictwem książki rękopiśmiennej; Przewodniczący komisji – dr Artur Czesak. Językoznawca, dialektolog, leksykograf, z przyczyn zawodowych nie mógł być osobiście, ale uczestnicy obejrzeli podsumowanie w formule on-line.

Komisja konkursu fotograficznego reprezentowana była przez Piotra Droździka – przewodniczącego komisji, artystę –fotografa oraz Marka Dudka – alpinisty, podróżnika, fotografa, autora etiud filmowych o tematyce górskiej oraz, z ramienia Powiatu Limanowskiego , Mateusza Pietrzaka. Kamil Bańkowski, artysta – fotograf, niestety nie mógł być osobiście.

Utwory nagrodzone zaprezentowali: Stanisław Marcisz, Fryderyk Pachut i Tomasz Wyżycki z grupy teatralnej „Hydra”, działającej przy Szkole Podstawowej Nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi oraz opiekun gruyt, Pani Wioletta Kurek, polonistka, instruktorem teatralnym.

Poniżej prezentujemy listę laureatów nagrodzonych w konkursie poetyckim im. Zosi Smreczyńskiej według kategorii:

Kategoria I – Uczniowie szkół podstawowych
I Miejsce: Stanisław Dudzik za wiersz pt.: „Ćwilin”,
II Miejsce: Iliana Kuc za wiesz pt.: „W poszukiwaniu zachwytu”,
III Miejsce ex aequo: Zuzanna Szczypka za wiersz pt.: „Brakuje mi Ciebie”,
Emilia Grzyb za zestaw wierszy.

Wyróżnienia:
Michał Nawara za wiersz pt.: „Droga”,
Natalia Szczypka za wiesz pt.: „Już jesień”,
Zuzanna Piegza za wiersz pt.: „Różowy”,
Milena Łabuz za wiersz pt.: Świetna pora”.

Kategoria II – Uczniowie szkół ponadpodstawowych
I miejsce: Michał Marek za zestaw wierszy,
II miejsce: Jakub Sułkowski za wiersz pt.: „Do Gwiazd”,
III miejsce: Urszula Drożdżak za zestaw wierszy.

Wyróżnienia:
Anna Isańska za „Wiersz nr 1”,
Paweł Ślazyk za „Sonet I: Wykopki”,
Paweł Krupa z wiersz pt.: „Wołaj”,
Laura Woźniak za wiersz pt.: „Czterolatka”.

Kategoria III – Dorośli
I miejsce: Krzysztof Kunicki za wiersz: „Targi z Piotrom”,
II miejsce: Justyna Broniszewska za wiesz pt.: “Kiedy dusza w zachwycie do ziemi się kłoni…”,
III miejsce: Marian Wójtowicz za wiersz pt.: „Druga młodość”.

Nagrodzeni w konkursie filmowo – fotograficznym:

Kat. Pejzaż
I miejsce: Krystyna Trzupek za pakiet zdjęć,
II miejsce: Robert Giza za zestaw 4 zdjęć,
III miejsce: Paulina Nawrocka za zestaw 2 zdjęć.
Wyróżnienia:
Monika Mól za pakiet 5 zdjęć,
Piotr Pałka za zdjęcie: „Pociąg”,
Sławomir Cabała za zdjęcie: „Na grzybobraniu”.

W kategorii „Człowiek”
I miejsce: Paulina Nawrocka za pakiet 2 zdjęć,
II miejsce: Paweł Bartusiak za pakiet zdjęć,
III miejsce: Dorota Borowiec za 1 zdjęcie.

W kategorii film:
I miejsce: Kacper Florek

Organizatorzy serdecznie gratuluje wszystkim nagrodzonym, wyróżnionym w konkursach przez 10 lat ich edycji. Dziękujemy członkom i przewodniczącym komisji, którzy z cierpliwością, pasją i ogromnym zaangażowaniem analizowali nadsyłane prace, wybierając spośród nich te najlepsze. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i laureatom za podejmowane wyzwania artystyczne, poetyckie i fotograficzne. 10 edycji konkursowych na trwale zapisało się dla kultury i tradycji regionu, angażując jego społeczność, wspierając odkrywanie i rozwijanie talentów.

 

źr./fot.: MBP limanowa