Góra Cuprówka od 32 lat jest świadkiem pamięci o żołnierzach wyklętych. W roku jubileuszu odzyskania niepodległości, mieszkańcy Żmiącej i okolic kolejny raz oddali hołd ofiarom walczącym o wolną Polskę.

Księża, samorządowcy, a także całe rodziny przyszły w niedzielę 12 sierpnia na górę Cuprówkę złożyć hołd żołnierzom niezłomnym. Wszystkim walczącym, którzy sprzeciwiali się po II wojnie światowej systemowi komunistycznemu. Wśród żołnierzy wyklętych, wielu walczących pochodziło właśnie ze Żmiącej, dlatego pamięć o ojcach, matkach i dziadkach, jest nadal żywa w sercach mieszkańców.

Polecamy: Parafianie z Limanowej uczcili zmarłego Proboszcza [wideo]

O godzinie 15:00 rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Mszę koncelebrowali: proboszcz Parafii Jaworzna ks. Marek Kita, ks. Marek Wójcik Proboszcz Parafii Żmiąca oraz ks. Józef Trela, emerytowany proboszcz z parafii Żmiąca. W kazaniu ksiądz Marek Wójcik mówił o wielkim poświęceniu żołnierzy wyklętych. O ofierze z życia, jaką oddali dla dobra ojczyzny jak również o cierpieniu rodzin walczących które również były represjonowane. Bardzo często rodziny nie znajdowały ciał zabitych, co wiązało się z dodatkowym cierpieniem.

Polecamy: Wybory 2018: Jakie plany ma Starosta Limanowski Jan Puchała?

Podczas uroczystości, obecna była orkiestra z Jaworznej, która ubogacała liturgię swoją grą. jak również po mszy zagrała koncert pieśni patriotycznych.

Po koncercie, zebrani mieszkańcy uczestniczyli w rekonstrukcji historycznej przedstawiającej prześladowania Żołnierzy Wyklętych przez funkcjonariuszy MO i UB w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej GRH „Żandarmeria” z Nowego Sącza.

msza-cuprówka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., zdjęcia/wideo W. Rusin