Edukacja / Imprezy powiatowe / Informacje / Kultura / Ogłoszenia / Turystyka

10.08.2022

W najbliższą sobotę i niedzielę zapraszamy na dwa kolejne Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim. W sobotę 13 sierpnia 2022 r. w Porębie Wielkiej o godzinie 14:00 rozpocznie się spacer historyczny pod tytułem: „Władysław Orkan i jego goście na Orkanówce”. Miejsce rozpoczęcia spaceru przy budynku Orkanówki. Natomiast w niedzielę 14 sierpnia o 16:00 w Lubomierzu rozpocznie się spacer historyczny pod tytułem „Lubomierz wieś na pograniczu Beskidu Wyspowego i Gorców”. Start wędrówki przy kościele pod wezwaniem Świętego Józefa Oblubieńca.

W Porębie Wielkiej uczestnicy spaceru zwiedzą willę Władysława Orkana tak zwaną „Orkanówkę”. Drewniana willa w stylu zakopiańskim została zbudowana w latach 1903 – 1906. W budynku znajdują się obecnie wystawa i eksponaty które ukazują życie oraz twórczość Władysława Orkana. W pomieszczeniach możemy także zobaczyć pamiątki po członkach rodziny pisarza w tym po jego matce Katarzynie Smreczyńskiej. We wnętrzu można oglądać także eksponaty związane z kulturą i życiem codziennym Zagórzan. Władysław Orkan w swojej willi przyjmował wielu znamienitych gości. Jakich? Tego uczestnicy dowiedzą się podczas tego spaceru.

W Lubomierzu uczestnicy spaceru zobaczą dawną zabudowę wsi oraz zwiedzą drewniany kościół pod wezwaniem Świętego Józefa. Dowiedzą się także o historii miejscowości zarówno tej dawnej jak i nowszej w tym tragicznych wydarzeniach z czasu II wojny światowej oraz okupacji niemieckiej. 4 lipca 1943 roku Niemcy spalili w Lubomierzu plebanię i aresztowali trzech miejscowych ojców franciszkanów sprawujących posługę w parafii. Ojcowie ci trafili do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Lubomierz to wieś położona w górskim krajobrazie na pograniczu Beskidu Wyspowego i Gorców. Od wieków rozwijało się tu pasterstwo i przetwórstwo mleka owczego i krowiego. Podczas spaceru uczestnicy dowiedzą się także o historii pasterstwa w Beskidzie Wyspowym i Gorcach.

Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim organizuje Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.