Informacje

04.04.2022

3 kwietnia br. Limanowej, w 82. rocznicę zbrodni NKWD dokonanej na polskich oficerach m.in w Katyniu, Miednoje , Charkowie, Bykowni oraz innych miejscowościach za wschodnią granicą Polski, odbyła się uroczysta Msza święta w intencji poległych.

W uroczystościach zorganizowanych przez miasto Limanowianin in">Limanowa uczestniczyli: Posłeł na Sejm RP Urszula Nowogórska oraz Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Grzegorz Biedroń. Ze strony Powiatu Limanowskiego w wydarzeniu uczestniczyli Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Józef Pietrzak, oraz radny Powiatu Limanowskiego Stefan Hutek. W wydarzeni udział wzięli także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, szkół, instytucji oraz organizacji z terenu powiatu wraz z pocztami sztandarowymi oraz mieszkańcy Limanowej. Obecni byli także harcerze z drużyny „Dzieci Gór” z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Nr 1 w Limanowej oraz młodzież zrzeszona w Związku Strzeleckim „Strzelec” dowodzona przez starszego inspektora Obwodu Małopolska Związku Strzeleckiego „Strzelec” Stanisława Dębskiego.

Obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej zainaugurowała Msza Święta odprawiona o godzinie 12:00 w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej z towarzyszeniem Chóru Chłopięcego pod batutą Haliny Dyczek. Eucharystii przewodniczył ks. dr Wiesław Piotrowski – proboszcz parafii Limanowa. Liturgię poprzedził apel poległych, który poprowadziła młodzież Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Nr 1 w Limanowej. Towarzyszyła jej również modlitwa o pokój w ogarniętej wojną Ukrainie oraz w intencji ofiar trwającego w tym kraju konfliktu zbrojnego.

Po Eucharystii delegacje oddały hołd poległym i złożyły wiązanki kwiatów pod Tablicami katyńskimi znajdującymi się na zewnątrz limanowskiej Bazyliki.