Borówka amerykańska to coraz bardziej popularny w Polsce krzew. Nazywana jest także borówką wysoką bądź jagodą amerykańską. Rodzimi sadownicy i ogrodnicy coraz częściej próbują uprawy tej odmiany ze względu na smaczne i pożywne owoce. Nie każdemu jednak udaje się ta sztuka. W tym krótkim artykule postaramy się wytłumaczyć podstawowe zasady uprawy borówek, wymagania jakie należy spełnić odnośnie gleby oraz na jakie szkodniki i choroby powinniśmy zwrócić uwagę.

Jak uprawiać borówkę amerykańską?

Uprawa borówki amerykańskiej nie należy do najłatwiejszych. Krzewy z tego gatunku lubią miejsca ciche, ciepłe, słoneczne i skutecznie osłonięte od silnych podmuchów wiatru.. Konkretne wymagania musi również spełniać sama gleba. Idealne warunki dla uprawy borówki to przede wszystkim wysoka ilość próchnicy w glebie oraz jej pH na poziomie ok. 4. Uprawa borówki w glebie nie spełniającej tych wymagań skutkować będzie zahamowaniem wzrostu rośliny oraz narażeniem jej na ataki chorób i szkodników. Najlepiej do uprawy borówki nadadzą się gleby leśne i poleśne umiejscowione w niedalekiej odległości od lasów sosnowych. Posiadają one naturalne właściwości, które odpowiadają wymaganiom borówki. Po wybraniu odpowiedniej gleby i posadzeniu krzewów borówki musimy także pamiętać o jej odpowiedniej pielęgnacji. Podstawowym zabiegiem jest regularne podcinanie krzewów. Na początku usuwamy jedynie zniszczone i słabe pędy. Z czasem jednak można zintensyfikować cięcie usuwając również te najstarsze.

Uwaga na szkodniki!

Uprawę borówki amerykańskiej skutecznie mogą utrudnić różnego rodzaju szkodniki występujące w naszej szerokości geograficznej. Do tych najbardziej popularnych należą oczywiście mszyce, które wysysają soki roślinne z liści i pędów. Można sobie z nimi poradzić korzystając z preparatu Mospilan 20 SP. Zwalcza on nie tylko mszyce lecz również inne groźne szkodniki roślin ozdobnych. Innym groźnym szkodnikiem jest tzw. pryszczarek borówkowiec. Muchówka ta skutecznie uszkadza liście i wierzchołki pędów. W walce z nim również pomocny będzie środek Mospilan 20 SP.

Groźne choroby

Każdy ogrodnik, który zamierza uprawiać borówkę amerykańską musi zdawać sobie sprawę z zagrożenia rozmaitymi chorobami. Do tych najbardziej niebezpiecznych należy między innymi antraknoza, która atakuje dojrzewające owoce powodując ich gnicie. W niektórych przypadkach choroba atakuje również pędy i liście. Do równie niebezpiecznych chorób należy także tzw. szara pleśń. Powoduje ona poważne porażenie kwiatów, owoców, liści i przede wszystkim młodych pędów. W zwalczaniu obu tych chorób skutecznie pomaga preparat Signum 33 WG dostępny w formie granulatu do sporządzania specjalnej zawiesiny.

Podsumowanie

Jak widać uprawa borówki amerykańskiej wymaga od ogrodników spełnienia kilku podstawowych wymagań. Istotne jest również regularne doglądanie i dbanie o zdrowie naszych roślin przy użyciu specjalnych preparatów. Wszystko to zrekompensuje nam jednak doskonały smak i właściwości owoców borówki.

Autor artykułu Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl - producentem produktów ogrodniczych.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., artykuł sponsorowany