Rynek zbóż jak powszechnie wiadomo jest rynkiem bardzo silnie zglobalizowanym. Najprościej rzecz mówiąc na poziom cen w naszym kraju ogromny wpływ ma to, co tak naprawdę dzieje się na świecie. W ostatnim czasie jest bardzo duża moda na import zbóż z Ukrainy. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie są największe zalety importu zbóż od naszego wschodniego sąsiada i czy warto z niego skorzystać.

Dlaczego warto importować zboża z Ukrainy?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2020 roku w całej Unii Europejskiej obowiązywać będą dodatkowe kontyngenty na import zbóż z Ukrainy. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że do końca 2020 roku kontyngenty na ukraiński jęczmień, kukurydze i pszenicę będą mieć zerową stawkę celną. Dodatkowe kontyngenty obejmują 65 000 ton dla pszenicy, 625 000 ton dla kukurydzy i 325 000 ton dla jęczmienia. Warto wspomnieć również i o tym, że w chwili obecnej Ukraina ma ponad 40% udziałów w unijnym imporcie zbóż z krajów trzecich. Ze względów transportowych najbardziej atrakcyjnym partnerem dla ukraińskich rolników są właśnie Polacy. W naszym kraju zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się import kukurydzy.

Dlaczego Ukraina jest liderem w produkcji zbóż?

Koszty produkcji zbóż na Ukrainie mogą być nawet o połowę mniejsze niż w naszym kraju. Wynika to nie tylko z lepszych jakościowo ziem, ale również z tego, że ukraińscy rolnicy nie muszą przestrzegać standardów unijnych. Nasi wschodni sąsiedzie stosują także tańsze środki ochrony, które nie zawsze spełniają normy UE. Pomimo tego praktycznie zawsze badania zbóż pochodzące z Ukrainy nie wykazują nawet najmniejszych nieprawidłowości w ich jakości. W Polsce rolnicy muszą stosować integrowaną ochronę roślin, dlatego też import zbóż jest tak bardzo opłacalny.

Wysoka produkcja zboża na Ukrainie

Ukraina dzięki swoim czarnoziemiom jest obecnie drugim największym eksporterem zbóż na świecie. W chwili obecnej jej możliwości eksportu ziarna szacuje się na ponad 43 mln ton. Czarnoziemy oferują bajeczne możliwości rolnictwa, dlatego też coraz więcej zachodnich firm inwestuje w ukraińskie zboże. Ziemie na Ukrainie mogą pochwalić się bardzo wysoką zawartością naturalnych nawozów i próchnic, dlatego też rolnicy mają szerokie pole do popisu. W Polsce dobre gleby mają zazwyczaj do 30 cm głębokości. Na Ukrainie gleby w najlepszych terenach mogą mieć nawet 120 cm głębokości. Pamiętać należy jednak o tym, że Ukraina cały czas potrzebuje technologicznej rewolucji, dlatego też coraz więcej firm chce tam inwestować. Dzięki dobrym nasionom, nawozom i nowoczesnemu wyposażeniu import zbóż z Ukrainy wskoczy na nowy poziom.

Wolny handel z Ukrainą

Dzięki umowie o wolnym handlu Ukrainy z UE, w dzisiejszych czasach zdecydowanie łatwiej jest handlować z naszym wschodnim sąsiadem, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Osłabienie hrywny i obniżka unijnych ceł w bardzo dużym stopniu sprzyja importowi z Ukrainy. Nowe porozumienia mają bardzo duże znaczenie przede wszystkim dla przemysłu spożywczego i metalurgicznego. Dużym plusem nowych kontraktów handlowych jest również to, że ukraińscy producenci rolni jak i zresztą cały przemysł spożywczy musi dostosować się do aktualnych norm i standardów unijnych. Mowa tutaj nie tylko o przepisach sanitarnych, ale również o przepisach związanych z bezpieczeństwem. Ukraina od wielu lat jest konkurencyjna na naszym rynku jako główny dostawcza półproduktów i surowca do zakładów przemysłu paszowego i olejarskiego. Importując zboże z Ukrainy mamy pewność, że jego jakość stoi na wysokim poziomie i że spełnia wszystkie normy.

Umowa DCFTA

Import zbóż z Ukrainy stał się bardzo opłacalny przede wszystkim po wprowadzeniu umowy DCFTA. To właśnie dzięki tej umowie polscy przedsiębiorcy bez żadnego większego problemu mogą korzystać nie tylko z redukcji celnych, ale również z zabezpieczeń dotyczących równego traktowania na ukraińskim rynku. Nie można zapominać także o lepszej transparentności i ogólnej ochronie praw, które umożliwiają lepszą współpracę. Jeszcze kilka lat temu bardzo wiele przedsiębiorstw z Polski i Unii Europejskiej narzekało na dyskryminację, korupcję i protekcjonizm. W dzisiejszych sytuacja odwróciła się niemal o 180 stopni, dzięki czemu obie ze stron mogą współpracować ze sobą bez najmniejszych konfliktów. Ukraina zobowiązała się na wprowadzenie wielu unijnych praw, standardów, norm i praktyk funkcjonujących w UE, dzięki czemu import z Ukrainy, nie jest już tak wielkim wyzwaniem, jak jeszcze kilka lat temu.

Pozataryfowy import zbóż z Ukrainy - co warto wiedzieć

Import zbóż z Ukrainy do Polski jest bardzo dokładnie monitorowany nie tylko pod względem ilościowym, ale również jakościowym. Za kontrolę odpowiada między innymi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które opiera się na danych przekazywanych przez stosowne służby celne. Kontrola sprowadzanych do naszego kraju zbóż spoza Unii Europejskiej jest prowadzona przez:

- Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych,

- Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa,

- Państwową Inspekcję Sanitarną,

- Inspekcję Weterynaryjną.

Wsparcie merytoryczne: Trelem.eu.

(Artykuł sponsorowany)