Panująca sytuacja epidemiczna zmusiła do odwołania lub zmiany formuły organizacji wielu wydarzeń kulturalnych w naszym kraju. Rada Artystyczna 37. Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej wydala komunikat w sprawie wydarzenia, pierwotnie zaplanowanego w dniach 16 – 18 października w Tarnogrodzie. W tym roku miało ono inną formę niż dotychczas.

Zgodnie z siedmioletnią tradycją, na przełomie listopada i grudnia na scenie Teatru Polskiego w Warszawie miał odbyć się VII Festiwal Wiejskich Teatrów ZWYKI. Przeprowadzenie Festiwalu jest niemożliwe, Dyrekcja Teatru zgodziła się na umieszczenie na swojej stronie rejestracji wybranych spektakli. To ważne działanie, Teatr odnotowuje kilkaset wejść na takie prezentacje, zatem będzie to świetna forma promocji Sejmikowego dorobku. W stworzonym zarysie scenariusza przewidziano pokaz dwóch widowisk plus wprowadzenie i krótka prelekcja o teatralizacji obrzędów i zwyczajów; Rada została poproszona o rekomendowanie dwóch przedstawień spośród 8 zakwalifikowanych do 37. Sejmiku. – Czytamy w komunikacie Rady Artystycznej 37. Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej

  • Na szczeblu sejmików rejonowych zostało obejrzanych i ocenionych 21 przedstawień, spośród których Rada Programowa 8 zakwalifikowała do 37. Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej; –
  • zakwalifikowane zespoły spełniły regulaminowe wymagania: przygotowały i pokazały nowe przedstawienia, które zostały ocenione i rekomendowane do „finałowego” 37. Sejmiku; – tym samym zakwalifikowane zespoły mają prawo do ostatecznej oceny i nagród, które zgodnie z regulaminem Rada Artystyczna przyznaje „za konkretne wartości artystyczne i poznawcze przedstawień”.
  • Na podstawie otrzymanych materiałów (rejestracje oraz opisy spektakli) Rada Artystyczna dokonała omówienia przedstawień, a także w niektórych przypadkach bezpośredniego ich oglądu i przyznała nagrody (po 2 tys. zł) ufundowane przez patronów Sejmików 2020.

Wśród nagrodzonych nagrodą Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego jest znany i utytułowany zespół regionalny „Spod Kicek” z Mordarki, który w tym roku świętuje jubileusz trzydziestolecia swojego istnienia. Grupa pod kierownictwem Pana Józefa Tokarczyka przygotowała na konkurs spektakl pn. „Wyzwoliny kowala, który został doceniony i nagrodzony za „udane artystycznie przybliżenie atrakcyjnego, bogatego w wartości etnograficzne zwyczaju inicjacji zawodowej, a także jego znaczenia w życiu zbiorowości”.

Serdecznie gratulujemy nagrody i życzymy dalszych sukcesów artystycznych! Więcej o historii i osiągnięciach zespołu z powiatu limanowskiego można przeczytać TUTAJ.
Pełna treść Komunikatu Rady Artystycznej 37. Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej znajduje się TUTAJ Zapraszamy do zapoznania się z listą wszystkich tegorocznych laureatów.
Informacje na temat Sejmików Teatrów Wiejskich można znaleźć na stronie Towarzystwa Kultury Teatralnej: www.sejmiki.tkt.art.pl.