• Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego i Zespołu Prasowego KWP w Krakowie, przygotowali spot przestrzegający przed niebezpiecznymi zachowaniami rowerzystów na drodze. W materiale wskazane są główne naruszenia prawa rowerzystów, które przyczyniają się do powstawania groźnych w skutkach wypadków z...
  • Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego i Zespołu Prasowego KWP w Krakowie, przygotowali spot przestrzegający przed niebezpiecznymi zachowaniami rowerzystów na drodze. W materiale wskazane są główne naruszenia prawa rowerzystów, które przyczyniają się do powstawania groźnych w skutkach wypadków z ich udziałem.

    W ciągu ośmiu miesięcy 2020 roku na małopolskich drogach doszło do 314 wypadków z udziałem rowerzystów, w których śmierć poniosło 13 kierujących jednośladami, a 293 zostało rannych. Porównując te liczby z analogicznym okresem roku ubiegłego odnotowano spadek wypadków o 4, a liczba rannych pozostała na tym samym poziomie. Wzrost nastąpił w liczbie zabitych rowerzystów z 9 w 2019 roku do 13 w bieżącym roku, tj. o 44 %. Największą ilość tych tragicznych zdarzeń odnotowano w miesiącach wakacyjnych gdzie śmierć poniosło 6 rowerzystów.

    W bieżącym roku kierujący rowerem był sprawcą co drugiego wypadku z ich udziałem. Zdecydowana większość rowerzystów – 10 z 13 zabitych, zginęło głównie przez nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

    Aura sprzyja, więc sezon rowerowy trwa. Rower coraz częściej staje się popularnym środkiem transportu, niejednokrotnie całorocznym. Pamiętajmy o bezpieczeństwie na drodze. Jazda jednośladem zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego uchroni przed niebezpiecznymi wypadkami.

    (KWP w Krakowie)