Podczas poniedziałkowej konferencji PiS w Nowym Sączu Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk omówił najważniejsze sprawy dla regionu. Wśród nowości jest program skierowany do rolników, czyli Plan Dla Wsi. Trzy podstawowe filary programu to: ochrona, wsparcie i rozwój. Co rząd zamierza zrobić dla rolnictwa?

To już pewne. PiS wychodzi do rolników. Nowa inicjatywa rządu ma na celu przyspieszenie działań w kierunku rozwoju rolnictwa. Pełnomocnicy danych regionów przedstawili dokładne założenia projektu. Co wśród najważniejszych priorytetów programu?

Nowa inicjatywa rządu dla rolników

Jak się okazuje, rząd chce skupić się m.in. na wsparciu rolnictwa na terenach górskich, wspieraniu zdrowej, ekologicznej żywności czy wdrażaniu systemu zapobiegającego skutkom suszy. Program zakłada także utworzenie narodowego holdingu spożywczego czy zwiększenie sprzedaży bezpośredniej i rolniczego handlu detalicznego.

Polecamy: Powódź 2018: U nas najwięcej zniszczeń. Wojewoda spotkał się z przedstawicielami najbardziej dotkniętych samorządów

Wśród optymistycznych wieści dla polskich rolników jest także zwiększenie dofinansowania do paliwa rolniczego z 86 do 100 litrów w postaci zwrotu akcyzy zawartej w cenie zakupionego paliwa na każdy hektar. Specjalne wsparcie przewidziane jest również dla producentów bydła w formie zwrotu akcyzy w cenie zakupionego paliwa w ilości 30 litrów na każdą Dużą Jednostkę Przeliczeniową.

Na programie skorzystają także polscy producenci żywności najwyższej jakości. Planowane jest wprowadzenie oznaczania produktów żywności niezawierających GMO i zapewnienie skutecznego system kontroli w tym zakresie.

Jak zapowiada rząd, program Plan Dla Wsi bierze pod uwagę zróżnicowane potrzeby rolników w naszym kraju. Skorzystać z niego będą mogli zarówno posiadacze kilku hektarów jak i Ci rolnicy, których gospodarstwa opiewają na 100 czy 200 hektarów. I dla jednych i dla drugich mają być przewidziane odpowiednie regulacje zapewniające wsparcie, rozwój i ochronę.

Polecamy: Nowa pracownia w limanowskim szpitalu. Badania możliwe już jesienią!

Czas na polskie pasze?

Rządowy projekt Plan Dla Wsi wśród priorytetów posiada także próbę podjęcia stworzenia polskiej produkcji pasz. Obecnie większość rolników korzysta z zagranicznych produktów. Jak twierdzą specjaliści, u nas także da się wyprodukować dobre jakościowo, wysokobiałkowe pasze dla zwierząt. Co więcej, dzięki tego typu produkcji, która w większości wykorzystuje rośliny strączkowe, możliwe będzie podniesienie żyzności gleb bez potrzeby stosowania chemicznych środków.

-Założenia tego programu są niejednokrotnie nowe, ale i bardzo wyczekiwane przez rolników. Wśród nich jest m.in utworzenie narodowego holdingu spożywczego. Myślę, że grupa złożona z tak silnych podmiotów należących do sektora publicznego będzie w stanie tworzyć platformę zaopatrzeniową do dystrybucji towarów, które są generowane w polskiej gospodarce prosto na półki w sklepach - mówi Wiesław Janczyk

Plan Dla Wsi był omawiany także podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego

?️ Wypowiedź premiera @MorawieckiM podczas konferencji prasowej na temat #PlanDlaWsi.https://t.co/HKfGudlOA0

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 19 lipca 2018
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wideo: twitter KPRM