Powiat Limanowa: Konkurs Cudowna moc bukietów
Instytut Dziedzictwa ogłasza XII edycję konkursu Cudowna moc bukietów”.
Według starego zwyczaju 15. sierpnia na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwane Świętem Matki Boskiej Zielnej przygotowywano wiązanki z ziół i kwiatów. Bukiety zielne poświęcano zaznaczając szacunek dla natury, która żywi, leczy i zachwyca. Ten piękny polski zwyczaj niesie aktualne treści. Przypomina starszym i uczy młodych, że zioła rosną na łąkach i w ogrodach, a nie na sklepowych półkach. Układanie bukietów jest doświadczeniem artystycznym i botanicznym dostępnym dla każdego. To także ważne święto dla Kościoła Katolickiego i jego tradycji. Franciszkańskie dziedzictwo bliskości z przyrodą, o którym wspomina także Papież Franciszek w encyklice Laudato si, to nasz wspólny chrześcijański obowiązek. W zgodzie z tradycją zadbajmy o odwieczny zwyczaj związany ze Świętem Matki Boskiej Zielnej.
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, konkurs odbędzie się w formie internetowej. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy, bez żadnych ograniczeń wiekowych. Konkurs dotowany jest wieloma cennymi nagrodami, a rozstrzygnięcie będzie miało miejsce 15. sierpnia 2020 r. o godzinie 15.30 w czasie transmisji na żywo na platformie YouTube oraz Facebook, więcej informacji na stronie cudownamocbukietow.pl. Bukiety konkursowe oceniane będą w dwóch kategoriach: Tradycyjny Bukiet Zielny oraz Mały Bukiet- konkurs dla dzieci. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Krakowa i Małopolski do botanicznej i ekologicznej wycieczki, podczas której powstaną bukiety.
ZASADY PRZYJMOWANIA I KATEGORYZACJI BUKIETÓW
We wszystkich kategoriach konkursowych bukiety mają zawierać wyłącznie rośliny pochodzące z naszych lasów, łąk i ogrodów ze szczególnym uwzględnieniem ziół (np. mięta, ruta, dziewanna, lebiodka, krwawnik, hyzop, czarnuszka, cząber, rozmaryn i in.) oraz kwiatów polnych i ogrodowych, a także gałązki np. jarzębiny, leszczyny, mirtu. Nie określa się wielkości bukietów. Wszelkie ozdoby, wiązania, czy dodatki muszą mieć charakter ekologiczny (dopuszczalne są wstążki z materiałów naturalnych).
Chętni do udziału w Konkursie zgłaszają się do Konkursu i przesyłają swoje bukiety uwiecznione na zdjęciach i filmach (filmy dla chętnych), przesyłanych na mail info@instytutdziedzictwa lub za pośrednictwem fanpage’a Cudowna Moc Bukietów na Facebooku. Bukiet musi być pokazany na min. 2 zdjęciach: od góry i z boku.
Do zgłoszenia należy załączyć potwierdzenie zgłoszenia bukietu, zawierające dane osobowe oraz kontaktowe Uczestnika. Zdjęcia bukietów należy wysyłać na własny koszt. Dodatkowo punktowane będzie zamieszczenie spisu ziół zawartych w bukiecie.
- Tradycyjny Bukiet Zielny” głównym kryterium oceny jest skład i ilość wykorzystanych ziół i kwiatów. Unikamy roślin trujących. Bukiet ma być tak ułożony, by móc trzymać go w ręce lub jeśli jest bardzo duży w dwu rękach. Inną pożądaną formą jest naręcze. Zgodnie z małopolską tradycją Tradycyjny Bukiet Zielny zawiera nabite na patyk jabłko.
- Mały Bukiet” konkurs dla dzieci do 13 roku życia. Kryterium oceny to staranność wykonania oraz dobór ziół i kwiatów. Bukiet musi być wykonany przez dziecko samodzielnie, a dorośli mogą jedynie być doradcami dziecka.
Poniżej karta zgłoszeniowa i regulamin:
powiat.limanowski.pl/wp-content/uploads/2020/08/Karta-zgłoszenia-do-udziału.doc
powiat.limanowski.pl/wp-content/uploads/2020/08/regulamin.pdf
Starostwo Powiatowe w Limanowej, powiat.limanowski.pl/blog/konkurs-cudowna-moc-bukietow/
Autor: Michał