Zmiana czasu budzi wiele kontrowersji i posiada zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Komisja Europejska do 16 sierpnia czeka na Twoją opinię w tej sprawie. Zagłosuj za pomocą formularza i wyraź swoje zdanie na ten temat!

Oszczędność energii, ilość światła słonecznego czy wpływ na samopoczucie to najczęstsze kwestie poruszane podczas dyskusji nad stosownością zmiany czasu w krajach Unii Europejskiej. W naszym kraju czas letni funkcjonuje już od 1977 roku.

Polecamy: Niebo rozbłysnęło w takt dostojnej muzyki. Pokaz sztucznych ogni podczas Dni Tymbarku 2018 [wideo]

Komisja Europejska postanowiła zapytać mieszkańców UE, czy chcą zmian w tym zakresie. Konsultacje potrwają do 16 sierpnia 2018 r.

-Zmiana czasu polegająca na wprowadzeniu i odwołaniu czasu letniego obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Chodzi o możliwość skorzystania jak najdłużej ze światła dziennego w danym okresie. Kwestię tę reguluje Dyrektywa 2000/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 stycznia 2001 r. w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego. Zgodnie z nią czas letni wprowadza się w ostatnią niedzielę marca, a jego odwołanie następuje w ostatnią niedzielę października. Jesienią czas lokalny przesuwany jest godzinę do tyłu. W ostatnich latach rozmowy o odstąpieniu od dwukrotnych w ciągu roku zmian i pozostaniu wyłącznie przy jednym z czasów, nasilają się. Coraz więcej organizacji i państw prowadzi badania na temat wpływu zmiany czasu na różne dziedziny naszego życia.

Pamiętajmy jednak, że punkt widzenia zależy też od położenia geograficznego danego terenu i uwarunkowań historyczno-społeczno-gospodarczych. Są kraje, np. słoneczne południe Europy, gdzie zmiana czasu nie ma tak naprawdę znaczenia, a ilości dziennego światło przez cały rok jest na bardzo podobnym poziomie. Inna sytuacja występuję w państwach nordyckich - czytamy na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii

Polecamy: Pamiętali o zasłużonych i oddali cześć legionistom [zdjęcia]

Każdy obywatel UE do 16 sierpnia 2018 roku może, za pomocą formularza, wyrazić swoją opinię. Formularz dostępny jest tutaj.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Źródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii