• Podczas wielkanocnego weekendu policjanci prowadzili działania na drogach, monitując trasy szybkiego ruchu, trasy międzymiastowe i lokalne. Zwracali uwagę zwłaszcza na prędkość podróżujących (nadmierna prędkość to główna przyczyna wypadków) oraz przestrzeganie innych przepisów ruchu drogowego.
  W...
 • Podczas wielkanocnego weekendu policjanci prowadzili działania na drogach, monitując trasy szybkiego ruchu, trasy międzymiastowe i lokalne. Zwracali uwagę zwłaszcza na prędkość podróżujących (nadmierna prędkość to główna przyczyna wypadków) oraz przestrzeganie innych przepisów ruchu drogowego.

  W trakcie tegorocznych Świąt Wielkanocnych doszło do 11 wypadków, w których śmierć poniosła 1 osoba a 12 zostało rannych. Do śmiertelnego wypadku doszło w miejscowości Roczyny (powiat wadowicki), gdy kierujący motorowerem zderzył się na skrzyżowaniu z samochodem osobowym. 35-letni kierowca jednośladu zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

  W analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowaliśmy 15 wypadków, w których zmarła 1 osoba a 14 odniosło obrażenia.


  Przez cały świąteczny weekend na drogach dojazdowych do Zakopanego i miejscowości turystycznych Podhala czuwali policjanci kontrolując czy osoby przemieszczają się w ramach dopuszczalnych wyjątków, czy też są to turyści, którzy postanowili spędzić weekend w górach. Stwierdzono tylko kilka takich przypadków, kierowcy zostali pouczeni i musieli wrócić do miejsca zamieszkania. Na drogach Małopolski dało się zauważyć mniejszy ruch niż podczas ubiegłorocznych Świąt, co świadczy o stosowaniu się do zaleceń i powstrzymaniu przed wyjazdami do rodzin.

  Podczas Świąt kontynuowane były działania związane ze sprawdzaniem osób przebywających na kwarantannie domowej. Tylko wczoraj policjanci sprawdzili ponad 12800 osób, z czego jedynie 24 osoby nie były obecne pod wskazanym adresem. Te przypadki absencji są wyjaśniane. W razie stwierdzenia rażących naruszeń będziemy powiadamiać Państwową Inspekcję Sanitarną.

  Policjanci sprawdzali także przestrzeganie obostrzeń epidemiologicznych w miejscach publicznych. Ilość interwencji w skali całej Małopolski nie jest duża i wskazuje na stosunkowo rzadkie łamanie zakazów podczas tegorocznych świąt wielkanocnych. W 253 przypadkach gromadzenia się osób policjanci zastosowali pouczenie, w 128 przypadkach zostało przeprowadzone postępowanie mandatowe, a w stosunku do 64 osób funkcjonariusze skierowali wnioski o ukaranie do sądu. W przypadkach naruszenia zakazu przemieszczania się, policjanci pouczyli 283 osoby, 85 ukarali mandatem karnym, a w stosunku do 66 skierowali wnioski o ukaranie do sądu. Jedną osobę pouczono w związku z naruszeniem zasad transportu w środkach komunikacji publicznej.

  A tu linki do komunikatów na temat działań w poszczególnych powiatach:

  - Kraków - http://malopolska.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/krakowianie-zdaja-egzamin-z-odpowiedzialnosci

  - powiat oświęcimski - http://malopolska.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/powiat-oswiecimski-wzmozone-dzialania-sluzb-podczas-swiat-wielkanocnych-0

  - powiat wadowicki - http://malopolska.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/wadowiccy-policjanci-w-swiateczny-weekend-za-pomoca-dronow-monitorowali-teren-powiatu

  - Tarnów i powiat tarnowski - http://tarnow.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/okres-wielkanocny-w-garnizonie-tarnowskim

  - powiat krakowski - http://malopolska.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/powiat-krakowski-podsumowanie-pracy-policjantow-podczas-swiatecznego-weekendu-0