Drużynowi ZS Paweł Mamala i Kamil Smoroński z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „Strzelec" OSW w Tymbarku ukończyli kurs ratownika pola walki w Łodzi.

Nabyte umiejętności będą wykorzystywać w prowadzonych szkoleniach i ćwiczeniach w miejscowej jednostce tymbarskiego Strzelca oraz ćwiczeniach organizowanych przez służby ratownicze gminy Tymbark.

Kurs Ratownika Pola Walki (Combat Lifesaver) miał miejsce w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Przez 5 dni, podczas wykładów i ćwiczeń praktycznych uczestnicy poznawali techniki pierwszej pomocy i podtrzymywania życia, przedszpitalnej opieki medycznej na polu walki oraz wzywania medycznej ewakuacji MEDEVAC.

Polecamy: Już w piątek wyścig kolarski. Gdzie i o której będą utrudnienia w ruchu?

Kurs obejmował także m.in. szybkie badanie urazowe, postępowanie w wypadku postrzału klatki piersiowej, odbarczania odmy, użycia rurki nosowo-gardłowej, użycia stazy taktycznej CAT i innych niezbędnych działań mających na celu utrzymanie przy życiu rannego do czasu przybycia wyspecjalizowanych służb medycznych.

Ćwiczenia praktyczne odbywały się m.in. w salach wykładowych, Symulatorze Pola Walki oraz na torze przeszkód z wykorzystaniem transportera opancerzonego ROSOMAK w wersji medycznej.

Polecamy: Szpital w Limanowej oferuje bezpłatne badania. Przyjdź i nie daj się nowotworowi!

Zwieńczeniem kursu były egzaminy: teoretyczny oraz praktyczny, po zdaniu których tymbarscy strzelcy uzyskali certyfikat oraz tytuł Ratownika Pola Walki.

-Należy podkreślić, że Paweł Mamala jest tegorocznym maturzystą, uczniem klasy policyjnej tymbarskiego Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku i ratownikiem medycznym.Wiedza uzyskana na kursie w Łodzi przez Pawła i Kamila będzie przydatna do szkolenia koleżanek i kolegów w tymbarskim strzelcu - informują tymbarscy strzelcy

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Źródło/Fot. ZS Strzelec Tymbark