Tegoroczni maturzyści otrzymali już swoje wyniki egzaminu dojrzałości. Jak zwykle nie zawiodła młodzież z Małopolski, gdzie 83 procent uczniów zdało maturę.

W skali kraju maturę zdało 79,7 procent maturzystów. 14,8 procent uczniów może podejść do egzaminu poprawkowego w sierpniu gdyż nie zdało tylko jednego egzaminu. 5,5 procent maturzystów oblało więcej niż jeden przedmiot i na poprawę będzie musiała czekać do następnego roku. Sierpniowa poprawa dotyczy absolwentów szkół średnich którzy negatywną ocenę otrzymali tylko z jednego egzaminu.

Polecamy: Szpital w Limanowej oferuje bezpłatne badania. Przyjdź i nie daj się nowotworowi!

W liceach egzamin z języka polskiego zdało 98 procent uczniów, z wynikiem 58 procent na egzaminie podstawowym obowiązkowym i 55 procent na egzaminie rozszerzonym. Matematykę zdało 87 procent uczniów z wynikiem 61 procent na egzaminie podstawowym i 37 procent na rozszerzony.

Najczęściej wybierany język obcy - język angielski zdało 98 procent licealistów ze średnim wynikiem na poziomie podstawowym 78 procent, a rozszerzonym 63 procent. W porównaniu do lat ubiegłych, wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych w liceach, minister edukacji Maciej Kopeć określił jako zbliżone.

W technikach w tym roku odnotowano wzrost odsetka maturzystów, którzy zdali egzamin dojrzałości. Maturę z języka polskiego zdało 96 procent uczniów ze średnim wynikiem na poziomie podstawowym 50 procent i rozszerzonym 37. Z matematyki egzamin obowiązkowy zdało 75 procent uczniów ze średnim wynikiem na poziomie podstawowym 45 procent, a rozszerzonym 17 procent. Najczęściej wybieranym językiem wśród uczniów technikum był język angielski, który zdało 93 procent uczniów. Uczniowie na poziomie podstawowym uzyskali średni wynik 64 procent, a na poziomie rozszerzonym 44 procent.

Polecamy: Już w piątek wyścig kolarski. Gdzie i o której będą utrudnienia w ruchu?

W Małopolsce nie zdało 4 214 maturzystów ( zdało 83,1 proc.) z tego 3 129 osób ma prawo do poprawki w sierpniu. Średnia zdawalność w Małopolsce jest wyższa niż w kraju. W liceach zdało 88,1 procent maturzystów, a w technikach 75,6 procent. Uczniów szkół średnich, którzy nie zdali więcej niż jednego egzaminu w naszym województwie jest 1085.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.