VI Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego zostanie zapamiętany na bardzo długo. Wszystka za sprawą Mirosława Witkowskiego i prowadzonego przez niego projektu "Mozart kontra Sinatra". Finałowe show na długo zostanie zapamiętane przez uczestników i publiczność.

Od połowy maja Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej wraz ze Stowarzyszeniem Muzyka Świata Akord z Nowego Sącza realizowali wspólnie projekt "Mozart kontra Sinatra – Aktywizacja Integracyjna przez Sztukę". Liderem i pomysłodawcą Projektu był Mirosław Witkowski, realizujący już VII edycję projektu.

Głównym celem projektu była promocja integracji pokoleń osób starszych i młodzieży, w tym osób niepełnosprawnych, poprzez stymulowanie ich aktywnego zaangażowania na rzecz społeczności lokalnej oraz rozwijanie relacji międzypokoleniowych. Celem zadania jest, aby każdy z jego etapów był planowany i realizowany przez młodzież, dorosłych i seniorów, co przyczyni się do aktywnej integracji wewnątrz i międzypokoleniowej adresatów. Hasłem wywoławczym tegorocznej edycji jest KULTURA, jako impuls tworzący przestrzeń spotkania różnych pokoleń. Jednym z ważniejszych tematów działań projektowych były Uroczyste Obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Kontekstem do artystycznego dialogu seniorów oraz młodzieży była popularyzacja wiedzy na temat procesów odzyskania niepodległości z uwzględnieniem motywów regionalnych. Projekt zmierzał do podniesienia kompetencji twórczych adresatów oraz kształtowania poczucia, że kultura i historia naszego kraju są nieodzownym elementem rozwoju osobistego i społecznego zarówno młodego jak i starszego obywatela.

Polecamy: Karolina Szczurowska zachwyciła publiczność! Sobotni występ hitem festiwalu[wideo]

Mirosław Witkowski czerwcu 2006 r. został absolwentem wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Włodzimierza Zalewskiego. W sierpniu 2006, po przesłuchaniach konkursowych otrzymał prestiżowe stypendium Jacobs Scholarship i zaproszenie na studia podyplomowe w renomowanej amerykańskiej uczelni muzycznej Indiana University Jacobs School of Music w klasie profesora Andreasa Poulimenosa. Studia podyplomowe w USA ukończył z wyróżnieniem w 2009 r. Poza wykształceniem muzycznym, posiada tytuł licencjata Filologii Angielskiej w PWSZ w Nowym Sączu, którą ukończył w 2001 r.

chór Dobra

-Podczas pracy z tak szerokim odbiorcą ważne jest skupienie większej uwagi na człowieku i jego osobistych predyspozycjach a także jego naturalnych możliwościach. Działania projektowe mają za zadanie budować człowieka, jego emocje, pasje, zainteresowania, twórczą interakcję z innymi oraz uwalniać ich nieodkryte przez nich samych talenty w inspirującej atmosferze – mówi Mirosław Witkowski, lider projektu.

Podczas zajęć adresaci tworzący CHÓR INTEGRACYJNY na zasadzie amerykańskich chórów gospel wraz ze specjalistami, zaproszonymi do projektu, pracowali nad różnorodnym repertuarem, by wspólnie stworzyć program koncertu galowego.

-Projekt był świetną okazją do tego by odkryć w sobie nowe możliwości i pokłady ukrytych talentów. Czasami dobrze jest gdy przyjedzie ktoś z zewnątrz, spojrzy chłodnym okiem i dostrzeże zupełnie inne możliwości, wydobędzie je i poszerzy horyzonty. Jest to niezwykle cenne doświadczenie. Zajęcia przebiegały w niezwykłej, naładowanej pozytywną energią atmosferze i mimo nieraz zmęczenia wszyscy niezależnie od wieku z zajęć wychodzą zadowoleni i pełni optymizmu.…– mówi Urszula Palka Ranosz - dyrektor GOK i dyrygent chóru Belcanto, którego członkowie również uczestniczyli w warsztatach.

Ewa-Filipiak

-Seniorzy, choć na początku podchodzili z dużym dystansem do pomysłu, po kilku spotkaniach zmienili zdanie teraz są mocno zainteresowani i bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach. Czują się docenieni i potrzebni. To dla nich bardzo dobry zastrzyk czegoś nowego, dobrej energii – mówi Balbina Judka – jedna z seniorek.

-Dla nas najbardziej liczy się to, że mogliśmy brać udział w tak ciekawym przedsięwzięciu i mimo iż niedługo skończy się ta przygoda wrócimy do stałych zajęć bogatsi o nowe artystyczne doświadczenia. Cieszymy się, że pan Mirosław oraz jego artystyczny team „sprzedali” nam trochę swojej energii..” – podkreślają uczestniczy warsztatów.

Już wkrótce zapraszamy do obejrzenia wideo relacji z tego niepowtarzalnego wydarzenia. Wśród gwiazd Mirosław Witkowski, uczestnicy warsztatów, a także samorządowcy!

Polecamy: Będą utrudnienia na trasie Świdnik-Naszacowice. Zobacz mapę objazdów

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.