Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Limanowianin in">Limanowa radni podjęli rezolucję w sprawie modernizacji linii kolejowej Podłęże-Piekiełko. Czy działania te będą skuteczne? Jest odpowiedź Polskich Linii Kolejowych w tej sprawie.

Podjęta rezolucja związana jest z uchwałą, jaką podjęto na marcowym spotkaniu z mieszkańcami Męciny. W uchwale można wyczytać m.in, że "Zebranie Wiejskie Sołectwa Męcina postanawia zwrócić się do odpowiednich władz, w tym na szczeblu centralnym oraz samorządowym, jak również do wszelkich innych podmiotów, organów oraz instytucji, biorących udział w procesie projektowania oraz realizacji linii kolejowej Podłęże – Piekiełko, o rozważenie jej usytuowania zgodnie z dotychczasowym przebiegiem, z uwzględnieniem niezbędnych modernizacji oraz wykonanie w tym zakresie stosownych ekspertyz uwzględniających w szczególności koszty obu rozwiązań, jak również ich efektywność, w tym wpływ na funkcjonalność linii, możliwe do osiągnięcia prędkości oraz czasy przejazdu."

Polecamy: Kolizyjny czwartek na Limanowszczyźnie z uszkodzonym dachem i Scanią w tle

Na odpowiedź PLK nie trzeba było długo czekać. Jak się okazuje, podjęta rezolucja może skutecznie utrudnić realizację budowy linii "Podłęże-Piekiełko" oraz modernizację linii kolejowej nr 104. PLK zaznacza również, że proponowany przebieg trasy lini Podłęże-Piekiełko został przedstawiony gminie Limanowianin in">Limanowa już w 2015 roku. Wówczas gmina nie miała do niego żadnych zastrzeżeń.

-Podjęcie rezolucji dopiero teraz - w momencie rozpoczynania prac projektowych może spowodować przesunięcie środków na realizację inwestycji w inny rejon kraju. Opisywane "łagodzenie łuków" spowoduje znacznie większe wyburzenia w Pisarzowej, Mordarce i co ciekawe takie same w samej Męcinie. Poprowadzenie linii w Starym śladzie uniemożliwia spełnienie umów międzynarodowych dla transportu towarowego co jest podstawą dla realizacji projektu"Podłęże-Piekiełko" - informuje w korespondencji skierowanej m.in. do posła Wiesława Janczyka Łukasz Bochniarz Kierownik Kontraktu PKP PLK S.A.

Polecamy: Burzowy początek weekendu? Oprócz tego wiatr, grad i deszcz!

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., fot. PLK