Rok 2018 to setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Wiedzą o tym doskonale uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej, którzy podjęli ciekawą inicjatywę dla uczczenia tego niezwykłego jubileuszu.

Klasy IV - VII, wraz z opiekunami, uczestniczyły w wycieczce do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Ośrodek ten znajduje się w murach dawnego więzienia - jednego z najstarszych w Polsce - pamiętającego czasy powstania listopadowego. Jego krwawe i długie dzieje obejmują rządy dwóch zaborców, I i II wojnę światową, okupację hitlerowską i sowiecką. Obecnie miejsce to służy przede wszystkim młodzieży.

Zobacz także: Tylko u nas! Katarzyna Szybiak o inwestycjach, bolączkach mieszkańców i turystyce [Wywiad]

wójt-Mszana-Dolna

Uczniowie brali udział w warsztatach pt."Polskie drogi do niepodległości". Podzielono nas na grupy – informują uczestnicy spotkania. Pierwsza została skierowana na zwiedzanie więzienia, w którym za czasów wojny byli przetrzymywani, torturowani oraz zabijani polscy żołnierze. Druga grupa odbyła zajęcia, w trakcie których wykonywano plakaty z informacjami na temat takich postaci jak: Stanisław Staszic, Tadeusz Kościuszko, Stefan Żeromski i Józef Piłsudski.

Zobacz także: Kontrola autokarów przed wycieczką - gdzie najbliższy punkt dla mieszkańców Limanowszczyzny?

limanowianin

Później grupy wymieniły się zadaniami. W przestronnych salach PMPiO Zagórzanie podziwiali multimedialną wystawę prezentującą dokonania naszych przodków, historię miasta i regionu od powstania kościuszkowskiego po okres PRL. Oświetlenie i scenografia oddawały klimat czasów przeszłych, ułatwiały spotkanie z historią, pomagały ją zinterpretować i zrozumieć. Podczas zwiedzania mieliśmy do dyspozycji dokumenty historyczne lub ich repliki. Na ekranach LED i monitorach wyświetlane były prezentacje oraz filmy dotyczące wydarzeń historycznych i osób zasłużonych w historii Polski.

-To była szczególna lekcja historii, która zapadła głęboko w umysłach i serach młodzieży, rozbudowując w nich świadomość patriotyczną i obywatelską - podkreślają organizatorzy

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Źródło/Fot. UG Mszana Dolna