W Parku Miejskim zatańczą mali górale. MAŁY HOP CUP w Limanowej

W lipcowy wieczór Park Miejski w Limanowej zamieni się w podhalańską scenę. Przyjadą dzieci z Zakopanego, a wraz z nimi śpiew, taniec, muzyka i opowieść o codzienności dawnych mieszkańców gór. Będzie żywiołowo, kolorowo i bardzo po góralsku. 🎻
- MAŁY HOP CUP pokaże Podhale widziane oczami dzieci
- Przed chałupą na Pardałówce ożyją dawne dziecięce zabawy
- W Limanowej łatwo dołączyć do festiwalowego spotkania
MAŁY HOP CUP pokaże Podhale widziane oczami dzieci
Dziecięcy Zespół Góralski Mały Hop Cup działa przy Centrum Edukacji Regionalnej w Zakopanem od 2017 roku. Pod opieką Pawła Łojasa najmłodsi uczą się nie tylko tradycyjnych tańców i śpiewu, lecz także muzyki, obrzędów, zwyczajów oraz historii codziennego życia na Podhalu.
Zespół ma już na koncie konkursowe sukcesy. Zdobył pierwsze miejsce w Konkursie Jasełek GLORIA, a dwukrotnie zajmował drugą lokatę podczas Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich ZŁOTE KIERPCE. W Limanowej wystąpi jednak po raz pierwszy na festiwalu międzynarodowym.
Koncert odbędzie się w czwartek, 23 lipca 2026 roku o godz. 18:00 w Parku Miejskim w Limanowej. Wydarzenie jest częścią 33. Międzynarodowego Festiwalu ŚWIĘTO DZIECI GÓR, organizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.
Przed chałupą na Pardałówce ożyją dawne dziecięce zabawy
Program zakopiańskiego zespołu nosi tytuł „Przed chałupę na Pardałówce”. Akcja przenosi widzów do majowego dnia sprzed lat, kiedy owce strzygło się ręcznie ostrzonymi nożycami, a przypadkowo przechodzący stryk mógł zagrać dzieciom na dudach.
Młodzi artyści przypomną zabawy, które nie potrzebowały skomplikowanych reguł ani specjalnych rekwizytów: siłowanie na rękę, przeciąganie liny, koło młyńskie, „gąski, gąski do domu” i ciuciubabkę. W programie pojawi się także praca przy wełnie, choć dziecięca pomysłowość pozwalała czasem wymigać się od pomocy przy jej czyszczeniu. 🐑
Śpiewki opowiedzą o pasieniu jagniąt, obowiązkach honielnika, drobnych pracach domowych i marzeniach najmłodszych. Nie zabraknie też tańca. Starsze dzieci zatańczą parami w tak zwanej „solówce”, a młodsze dziewczęta zaprezentują układy kołowe: „ozwodno”, „po dwa” i „zwyrtane”.
W Limanowej łatwo dołączyć do festiwalowego spotkania
Koncert MAŁEGO HOP CUP odbędzie się 23 lipca o godz. 18:00 w Parku Miejskim w Limanowej. Wstęp jest wolny, więc na spotkanie z podhalańskim folklorem można wybrać się całą rodziną i bez kupowania biletu. 🎶
To propozycja dla tych, którzy chcą zobaczyć, jak tradycja trafia w ręce najmłodszych i nabiera świeżej energii. Dziecięcy festiwalowy występ połączy naukę regionalnych zwyczajów z ruchem, muzyką i prostą radością wspólnego grania. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
na podstawie: LDK Limanowa.
![]()
Ostatnie Artykuły

Weekend pełen dożynek, górskich tras i spotkań w powiecie limanowskim

Śladami limanowskich Żydów. Spacer przypomni tragedię z 1942 roku

Dziewięć sołectw objętych zmianami planów zagospodarowania

Dwie inwestycje drogowe w Łostówce. Umowy już podpisano

Na Śnieżnicy spotkały się dwa języki i jedna taneczna tradycja

Koniec przerwy w gotowaniu. Szkolna kuchnia w Limanowej przeszła modernizację

Dwa miejsca, jedna pamięć. Limanowa przypomni historię zagłady getta

Referendum w gminie Mszana Dolna. Tu odbędzie się głosowanie

Po co żyję i co zależy ode mnie? Janina Firlej o sensie życia

Droga Rupniów–Bednarki po modernizacji. Nowe pobocza mają wytrzymać więcej

Jubileusz parafii w Łososinie Górnej połączy odpust z rodzinnym festynem

Seniorzy współtworzą plan dla Limanowej. Ruszają konsultacje

Na Miejskiej Górze spotkają się turyści. Trasa prowadzi przez kilka szczytów

W Glisnem zabrzmi Apel Pamięci. Uroczystości ku czci żołnierzy AK
Przydatne dane teleadresowe
- Starostwo Powiatowe w Limanowej - kontakt, wydziały, godziny i sprawy do załatwienia
- Apteki Nowe Rybie, gmina Limanowa, powiat limanowski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Urząd Gminy Mszana Dolna - siedziba, sołectwa i sprawy mieszkańców
- Urząd Stanu Cywilnego w Laskowej - kontakt, odpisy aktów, gdzie złożyć wniosek
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Słopnicach - kontakt, programy i pomoc dla mieszkańców
- Urząd Stanu Cywilnego w Tymbarku - kontakt, godziny, sprawy do załatwienia
