Ćwierć wieku Powiatowego Przeglądu Kolędniczego - barwne widowisko i laureaci

W Kasinie Wielkiej - w atmosferze śmiechu, śpiewu i regionalnych strojów - odbyła się jubileuszowa XXV edycja Powiatowego Przeglądu Kolędniczego „Zagrojcie Ta Turoniowi”. Publiczność wypełniła Remizę OSP, a ci, którzy nie mogli dotrzeć, oglądali transmisję online. To był weekend, który przypomniał o sile tradycji w Powiecie Limanowskim.
- W domu strażaka w Kasinie Wielkiej - scena pełna kostiumów, muzyki i oklasków
- Powiatowy Przegląd Kolędniczy “Zagrojcie Ta Turoniowi” - jury, nagrody i reprezentanci regionu
W domu strażaka w Kasinie Wielkiej - scena pełna kostiumów, muzyki i oklasków
W miniony weekend Remiza OSP w Kasinie Wielkiej zamieniła się w przestrzeń pokazów i obrzędów związanych z okresem bożonarodzeniowym. Przez dwa dni przed jurorami zaprezentowało się 36 grup kolędniczych z powiatu - w tym 14 zespołów dziecięcych, 5 młodzieżowych i 17 dorosłych. Na widowni zasiadło wielu mieszkańców, a transmisja internetowa pozwoliła śledzić występy także poza salą. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu i instytucji powiatu - wśród nich Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Wicestarosta Ewa Filipiak, Przewodniczący Rady Powiatu Józef Pietrzak, Wiceprzewodniczący Grzegorz Wójcik oraz radni: Krzysztof Przybytek, Halina Gocal, Jadwiga Cichańska, Szczepan Figura, Marcin Dziedzina, Leszek Król i Helena Kania. Gminę Mszana Dolna reprezentowali Wójt Mirosław Cichorz, Skarbnik Monika Marszalik oraz Przewodniczący Rady Gminy Jan Chorągwicki wraz z radą i sołtysami.
Gościem sobotniej części był Poseł do PE Arkadiusz Mularczyk - jego list odczytała dyrektor biura poselskiego Iwona Sus. Wśród gości pojawiły się delegacje partnerskie z Koszalina i Sławna, przedstawiciele z Margonina oraz goście z Ukrainy.
Powiatowy Przegląd Kolędniczy “Zagrojcie Ta Turoniowi” - jury, nagrody i reprezentanci regionu
Komisja konkursowa w składzie prof. dr hab. Stanisław Węglarz, mgr Benedykt Kafel i Piotr Lulek obejrzała występy ponad 600 wykonawców i przyznała nagrody w trzech kategoriach: dziecięcej (7–13 lat), młodzieżowej (14–17 lat) i dorosłych. Jurorzy zwracali uwagę na wysoki poziom artystyczny, dbałość o detale i wierność tradycji.
Laureaci I miejsca w kategorii dorosłych będą reprezentować Powiat Limanowski podczas „Karnawału Góralskiego” w Bukowinie Tatrzańskiej:
- „z Gwiazdą” z Sadku Kostrzy
- „Pasterze z Szopką” z Krasengo Lasocic (zespół Sami Swoi)
- „z Turoniem” z Raby Niżnej
- „z Turoniem” z Pisarzowej (zespół regionalny Kijom Worci)
- „z Gwiazdą” z Jurkowa
- „Pasterze” ze Szczyrzyca
Do Ogólnopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych „Pastuszkowe kolędowanie” w Podegrodziu zakwalifikowano zwycięskie zespoły w kategoriach dziecięcej i młodzieżowej:
- 3 grupy dziecięce: z Gwiazdą z Sadku Kostrzy, z Gwiazdą z Krasnego Lasocic, Pasterze z Szopką z Zasadnego
- 3 grupy młodzieżowe: z Gwiazdą z Szyku, Szopka Lalkowa z Sadku Kostrzy, Trzej Królowie z Krasnego Lasocic
Finał uświetniły występy zaproszonych zespołów - między innymi Ludowy Żeński Zespół Wokalny Beregynya z Ukrainy, Zespół Dolina Mszanki, Orkiestra Echo Zagórzan razem z Kasinianie Zagórzanie oraz Zagórzańska Siła. Po pierwszym dniu goście z Pomorza i przedstawiciele samorządu spontanicznie dołączyli do wspólnego kolędowania z publicznością.
Organizatorzy i instruktorzy otrzymali podczas niedzielnego wręczenia nagród specjalne podziękowania za wkład w przygotowanie jubileuszu. Całość poprowadził z humorem i energią Marian Wójtowicz.
Dodatkowo wydarzenie odbyło się pod patronatem Starosty Limanowskiego Mieczysława Urygi i Wójta Gminy Mszana Dolna Mirosława Cichorza, a partnerami byli m.in. Województwo Małopolskie, Zagórzańskie Dziedziny oraz Bank Spółdzielczy w Mszanie Dolnej.
Dla widza to było coś więcej niż konkurs - pokazywały się całe rodziny, dzieci i seniorzy, muzyka wypełniała salę, stroje i rekwizyty przyciągały uwagę. Dzięki transmisji online zainteresowani mogli śledzić prezentacje na żywo, a laureaci powiatowi otrzymali szansę pokazania regionu na większych scenach. To wydarzenie potwierdziło, że tradycja kolędnicza w powiecie żyje i ma się dobrze - organizatorom oraz opiekunom zespołów należą się podziękowania za systematyczną pracę i dbałość o autentyzm przedstawień.
na podstawie: Starostwo Powiatowe w Limanowej.
Autor: krystian

