W programie majowych Miejskich Obchodów Dnia Strażaka był wyjątkowy punkt - wręczenie na ręce wdowy po śp. Józefie Jajeśnicy „Medalu za Ofiarność i Odwagę”.

Warto przypomnieć, iż śp. Józef Jajeśnica to limanowski bohater, który zginął podczas gaszenia pożaru zajazdu w Limanowej-Sowlinach. Od tego najtragiczniejszego zdarzenia w historii OSP Limanowa-Łososina Górna mija w tym roku 39 lat.

poseł Leśniak

Zobacz także: Strażacy ochotnicy z odznaczeniem na Miejskich Dniach Strażaka

Do pożaru zajazdu w Limanowej-Sowlinach doszło 27 kwietnia 1979 roku. Druh Józef Jajeśnica zginął podczas akcji ratowniczo-gaśniczej, przygnieciony przez spadający komin. Mimo przetransportowania do szpitala zmarł wskutek obniesionych obrażeń.

um limanowa

Odznaczenie w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przekazał na ręce Żony, Haliny Jajeśnicy, Poseł na Sejm VIII kadencji Józef Leśniak

Zobacz także: Nowy Sącz na liście najbrudniejszych miast Europy. Nie ma się czym chwalić?

Medal za Ofiarność i Odwagę jest polskim cywilnym odznaczeniem państwowym ustanowionym w 1960 roku. Otrzymują go osoby zasłużone za niesienie pomocy innym ludziom, narażające przy tym swoje życie.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Fot. UM Limanowa