Kto budował wizerunek II RP, kim byli ci, którzy podjęli się trudnego zadania kształtowania polskiej polityki w pierwszych latach niepodległości? Zapewne nazwiska tych postaci są powszechnie znane z kart historii lecz czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek kim byli ci ludzie, skąd pochodzili, kto kształtował ich charaktery i systemy wartości.

Już jakiś czas temu Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej miało przyjemność poinformować o uzyskaniu dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury na realizację projektu pod nazwą „Chciejmy Polski, a będzie! – minister Józef Beck”, dzięki któremu powstanie pierwsza w Polsce wystawa stała poświęcona postaci ministra spraw zagranicznych II RP - Józefa Becka. Całkowity koszt projektu wynosi 79 500 zł, z czego dofinansowanie MKiDN stanowi 59 500 zł i jest realizowany przy współpracy z Miastem Limanowa, Instytutem Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk oraz I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Orkana w Limanowej.

Oficjalne otwarcie wystawy objętej Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, odbędzie się 19 października 2018 r. o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej.

Polecamy: Kamionka Mała: 19-latek wjechał do koryta rzeki

Projekt zakłada m.in. omówienie tematu postaci Józefa Becka przez pryzmat domu rodzinnego (który w latach 1899-1918 znajdował się w Limanowej) oraz sylwetki ojca przyszłego ministra Józefa Alojzego Beka. Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom współczesnego odbiorcy wystawa, pod względem aranżacji, elementów ekspozycyjnych oraz wybranego stylu narracji, zyskała nową jakość, łączącą klasyczne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Zaopatrzono ekspozycję w sprzęt multimedialny oraz elementy aranżacyjne dzięki, którym wystawa przybrała niepowtarzalną formę zarówno od strony merytorycznej jak i wizualnej.

Stworzona wystawa zakłada różnorodne formy przekazu, dlatego podjęto się również stworzenia krótkiego filmu animowanego, który pozwoli widzom zobaczyć historię życia i działalności polityka II RP opowiedzianą z punktu widzenia samego ministra Becka. Innym interesującym elementem będzie cześć „gabinetowa” gdzie za stylizowanym biurkiem zasiądzie główny bohater wystawy. Dzięki nowoczesnej technologii wiernego odtwarzania postaci historycznych przy pomocy fiberglassu i silikonów szlachetnych oraz długotrwałym konsultacjom w sprawie kształtu oczu i linii podbródka z artystami odpowiedzialnymi za wykonanie modelu, na wystawie będzie można obejrzeć postać Józefa Becka z okresu służby w Legionach Polskich (możemy zdradzić, że mundur legionowy przyszłego ministra przygotowany został w pracowni Fundacji Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej z Nowego Sącza).

Ponadto w ramach projektu „Chciejmy Polski, a będzie – minister Józef Beck”, organizatorzy nie tylko zajmują się stworzeniem nowej wystawy stałej w limanowskim muzeum. W szereg zaplanowanych działań, jest też wpisana na drugą połowę października organizacja przy współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Orkana w Limanowej debaty oxfordzkiej. Limanowska młodzież spróbuje odpowiedzieć m.in. na pytanie czy można było uniknąć II wojny światowej. Debata może się okazać interesującym obrazem postaw i opinii młodego pokolenia.

Polecamy: Strzelcy z regionu śladami patriotycznej Warszawy [zdjęcia]

Młodzieńcze lata Józef Beck spędził w Limanowej, teraz jego postać niejako „powraca” do miasta wraz z nową wystawą stałą w limanowskim muzeum. Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystym otwarciu tej niecodziennej wystawy w programie, której przewidziane jest:

  • 17.00 – oficjalne otwarcie nowej wystawy stałej „Chciejmy Polski, a będzie! – minister Józef Beck”
  • 17.20 – prezentacja genezy tworzenia wystawy w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej
  • 17.30 – prezentacja dokumentalnego filmu animowanego pt. „Chciejmy Polski, a będzie! – minister Józef Beck”
  • 18.00 – wykład przeprowadzony przez prof. dr hab. Marka Kornata z Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk
  • 19.30 – zakończenie oficjalnej części otwarcia
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.