Wraz z końcem września dobiegły końca prace remontowe przy konserwacji kamiennej kapliczki słupowej z przełomu XIX/XX w. w Wilczycach. Jej fatalny stan to już przeszłość!

Obiekt ten wymagał natychmiastowej ingerencji konserwatorskiej - przez brak odpowiedniego fundamentu kapliczka odchylała się do tyłu względem osi pionowej. Stan sześciu płycin zdobionych płaskorzeźbami był zły. Ponadto kapliczka znajduje się blisko drogi, której coroczne posypywanie solą powoduje jej uszkodzenie.

Polecamy: Możesz zaprosić ZUS do siebie. Dlaczego to się opłaca?

Konserwację kamiennej kapliczki udało się przeprowadzić dzięki dofinansowaniu Województwa Małopolskiego oraz Gminy Dobra w ramach programu „Kapliczki Małopolski 2018”. Całkowity koszt robót związany z konserwacją kapliczki to nieco ponad 11 tys. złotych, z czego 6 tys. stanowiła dotacja z Województwa Małopolskiego, pozostała kwota to środki własne Gminy Dobra.

Polecamy: Już wkrótce wspólna inwestycja gminy i powiatu za blisko 1,5 mln złotych

Na podkreślenie zasługuje fakt, że część środków na wkład własny Gminy pochodzi z wpłat mieszkańców. Wykonawcą prac był mgr Stanisław Strzelczyk- młody konserwator dzieł sztuki, który zgodnie z opracowanym przez siebie programem prac konserwatorskich starał się o zachowanie jak największej ilości detali konserwowanej kapliczki.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.