Uczniowie z klas piątych ze Szkoły Podstawowej w Mordarce oraz z klasy siódmej ze Szkoły Podstawowej w Kaninie wybrali się z opiekunami do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu na Małopolską Noc Naukowców. Co najbardziej ich zachwyciło?

W Małopolskiej Nocy Naukowców uczniowie mieli okazję brać udział już po raz szósty. Pokazy, eksperymenty, czy spotkania z naukowcami i konkursy to prawdziwa gratka dla fanów nauki.

Na początku uczniowie wzięli udział w widowiskowym pokazie związanym z ciekłym azotem. Każdy z uczestników mógł zobaczyć, jak ekstremalnie niskie temperatury wpływają na otoczenie, jak zmieniają właściwości fizycznych przedmiotów np. gumowej rurki czy balonów.

Polecamy: Mszana Dolna: inwestycja za ponad 9 mln złotych oddana do użytku [zdjęcia]

Kolejnym punktem programu był udział w zajęciach pt. „Chemia a środowisko”. Uczniowie dowiedzieli się, jak rozpoznać rodzaje i jakość różnych rodzajów wody, co jest istotne w ocenie jej dalszego wykorzystania. Podczas pokazów wykorzystany został wielofunkcyjny analizator z elektrodami, a także testy do szybkiego oznaczania wybranych wskaźników. Podczas Nocy Naukowców uczniowie wzięli udział także w konkursie matematycznym dla uczniów klas czwartych i piątych szkoły podstawowej zajmując II i III miejsca.

Polecamy: Młynne: zderzenie busa z ciężarówką [zdjęcia]

Dużą atrakcją okazał się żyroskopowy symulator dla kierujących. Kto chciał, mógł przekonać się na własnej skórze, jak reaguje ciało podczas dachowania samochodu. Uczestnicy wyprawy odwiedzili również laboratorium, gdzie z wielkim zaciekawieniem obejrzeli pokaz programowalnych robotów.

Organizatorami wyjazdu były: Małgorzata Dunikowska, Katarzyna Strug, Małgorzata Warzecha.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło/fot. UG Limanowa