W dniach 27-28 września 2019 r. w Limanowej, pod patronatem Starosty Limanowskiego- Jana Puchały, odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Wartości w życiu publicznym- Values in public life.

Organizatorami tego spotkania było Starostwo Powiatowe w Limanowej, Katedra Andragogiki i Aksjologii Pedagogicznej Akademii Ignatianum w Krakowie, Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN w Warszawie, Towarzystwo Naukowe Educare, a także Zespół Szkół im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej.

Konferencja miała na celu pogłębić znaczenia wartości w życiu publicznym na poziomie jednostkowym-osobowym jak i społecznym, a także integrację środowiska akademickiego z różnymi środowiskami życia edukacyjno-kulturowo- społecznymi w wymiarze międzynarodowym, krajowym, regionalnym i lokalnym - m.in. International Islamic University-Malaysia, Uniwersytet Narodowy "Politechnika Lwowska"-Ukraine, Uniwersytet Katolicki we Lwowie- Ukraine, Hellenic Open University- Greece, University of New Brunswick, Fredericton- Canada, Vilnius University Faculty of Philosophy Institute of Educational Science, the Hryhorii Skovoroda's Pereyaslav-Khmelnitskii State Pedagogical Univeristy-Ukraine, National Academy od Internal Affairs, Kyiv,Ukraine, jak też 17 osób z 7 ośrodków naukowych w Polsce takich jak: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Warszawie, Uniwersytet Śląski w Katowicach -Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie, Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN w Warszawie, Akademia Ignatianum w Krakowie, Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, Towarzystwo Naukowe Educare, a także Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz Zespół Szkół nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej.

Polecamy: "Z pasją do nauki", czyli innowacyjny projekt w szkołach gminy Dobra [zdjęcia]

Pierwszy dzień został otwarty przez Starostę powiatu limanowskiego –Jana Puchałę i Dyrektora placówki – Joannę Rudek.Wykład wprowadzający w tematykę konferencji zaprezentował ks. prof. dr hab. Zbigniewa Marka z Akademii Ignatianum w Krakowie, poświęcony wartościom i formacji człowieka - rozumienie i znaczenie wartości, ich integralność w rozwoju, wychowaniu i formacji osoby, oraz społeczeństwa. Mała ojczyzna, rodzina i jej rola- to kolejne tematy, które zostały poruszone w czasie konferencji.

Natomiast patriotyzm, został dogłębnie poruszony podczas akademii zatytułowanej: „Kiedy myślę Ojczyzna…”, poświęconej obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości Polski, przygotowanej przez młodzież Zespołu Szkół nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej pod kierunkiem nauczycieli: Małgorzaty Wątroby i Leszka Mordarskiego. Podczas uroczystości patriotyczne pieśni wykonała absolwentka szkoły, studentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie – Sylwia Zelek.

W tym dniu nastąpiło także wręczenie dyplomów stypendystom tej szkoły przez Starostę Powiatu Limanowskiego – Jana Puchałę.

Polecamy: Cztery gminne przedszkola z nowym sprzętem w ramach wojewódzkiego programu

Drugi dzień konferencji miał miejsce w Starostwie Powiatowym w Limanowej, którego otwarcia dokonał Wicestarosta Mieczysław Uryga. Drugi dzień obrad prowadziła dr Maria Szymańska, której wykład dotyczył aktualnego rozumienia kultury w świetle teorii kultury edukacji według J. Brunera i zasygnalizował wymiar kulturowy kształcenia nauczycieli i uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem wartości talentów, jakie każdy z nas posiada.

Problematyka dojrzałego kształtowania wolności i odpowiedzialności ,twórczość rozumiana jako wartość pedagogiczną w powiązaniu z religijnym rozwojem człowieka, to kolejne z licznych tematów poruszanych podczas tej konferencji.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło: Starostwo Powiatowe Limanowa