Lipnica Murowana znów królową Niedzieli Palmowej. Konkurs Palm, który porusza serca

2 min czytania
Lipnica Murowana znów królową Niedzieli Palmowej. Konkurs Palm, który porusza serca

Kiedy nadchodzi Niedziela Palmowa, na mapie Polski pojawia się miejsce, które bije rekordy… nie tylko wysokości. To Lipnica Murowana niewielka miejscowość w województwie małopolskim, która raz do roku zamienia się w barwne centrum tradycji, rodzinnego zaangażowania i spektakularnych dzieł sztuki ludowej. To właśnie tutaj odbywa się najbardziej widowiskowy konkurs palm wielkanocnych, którego historia sięga 1958 roku, a emocje znacznie dalej, bo do czasów, gdy długość palmy świadczyła o zamożności gospodarza.

28 metrów pasji, tradycji i rodzinnej pracy rekordowa palma z Lipnicy Dolnej

Czy można sobie wyobrazić ręcznie wykonaną palmę, która ma niemal tyle, co dziesięciopiętrowy budynek? A jednak Magdalena i Daniel Drągowie z Lipnicy Dolnej wraz z rodziną stworzyli dzieło, które zachwyciło nie tylko jury, ale i tłumy zebranych mieszkańców i turystów. Ich palma mierzyła dokładnie 28 metrów i 59 centymetrów, zdobywając pierwsze miejsce w kategorii najwyższych. To nie tylko imponujący wynik, ale dowód na to, że wspólna praca może przenosić góry albo przynajmniej tworzyć kilkudziesięciometrowe konstrukcje.

Tuż za nimi uplasował się Andrzej Goryl z Lipnicy Górnej twórca rekordowej palmy z 2019 roku (aż 37 metrów i 78 centymetrów!), który i w tym roku pokazał klasę, zajmując drugie miejsce. Trzecia była 25-metrowa palma rodziny Mechów z Lipnicy Murowanej równie efektowna i wykonana z ogromną dbałością o szczegóły.

Kolorowy duch Lipnicy Murowanej 61 palm, setki historii i jedno wspólne dziedzictwo

Na lipnickim rynku pojawiły się w tym roku aż 61 palmy. Od najmniejszych, tworzonych przez przedszkolaki i uczniów, po gigantyczne konstrukcje sięgające nieba. W każdej z nich można było dostrzec nie tylko mistrzostwo rękodzieła, ale i serce bo przecież to właśnie emocje i tradycja stoją za każdą z tych barwnych wież. Prace były oceniane przez specjalistów plastyków i etnologów co nadaje konkursowi dodatkowego prestiżu.

Grand Prix w kategorii wysokich palm (1422 m) zdobyła palma Mateusza Leszczyńskiego z rodziną (21,98 m). Wśród palm średnich (714 m) jury wyróżniło Iwonę i Mateusza Machałów z Lipnicy Murowanej, a także równorzędnie kilka innych rodzin. Najmłodsi twórcy także mieli swoją scenę zwyciężyła klasa Ia z Rajbrotu oraz Julia Zatorska z Kamionnej.

Czy może być coś piękniejszego niż tradycja, która łączy pokolenia i pozwala poczuć dumę z bycia częścią lokalnej społeczności? Tego dnia w Lipnicy Murowanej wszystko miało swoje miejsce: bibuła, wiklina, świerkowe drągi, a przede wszystkim serce i radość tworzenia.

Autor: wiola