Mszana Dolna uczciła pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Smoleńskiej

W Mszanie Dolnej odbyła się niezwykła uroczystość, która połączyła lokalną społeczność w hołdzie dla Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz ofiar katastrofy smoleńskiej. To wydarzenie przypomniało nam o tragicznych momentach w historii Polski, które wciąż są żywe w pamięci wielu z nas.
- Uroczystości w Mszanie Dolnej przyciągnęły tłumy
- Pamięć o przeszłości i znaczenie wspólnoty
Uroczystości w Mszanie Dolnej przyciągnęły tłumy
W piątek, 12 kwietnia 2025 roku, Mszana Dolna stała się miejscem wyjątkowej uroczystości, której celem było upamiętnienie Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz ofiar katastrofy smoleńskiej. Wydarzenie zgromadziło mieszkańców, przedstawicieli władz lokalnych oraz służb mundurowych, którzy wspólnie oddali hołd tym, którzy stracili życie w tragicznych okolicznościach.
Organizatorami obchodów były samorządy Miasta i Gminy Mszana Dolna oraz Gminy Niedźwiedź. Wśród licznych gości obecni byli m.in. Wicestarosta Limanowski Ewa Filipiak oraz Burmistrz Mszany Dolnej Agnieszka Orzeł. Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu do Kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji pomordowanych.
Pamięć o przeszłości i znaczenie wspólnoty
Podczas liturgii ks. dziekan Jan Antoł oraz inni kapłani podkreślili wagę pamięci historycznej. O. Kacper Nowakowski zaznaczył, że rocznice narodowe powinny być pielęgnowane w sercach każdego z nas: Bóg, Honor, Ojczyzna” to wartości, które powinny towarzyszyć nam na co dzień.
Po mszy uczestnicy przenieśli się do Parku Miejskiego im. Rodziny hr. Krasińskich, gdzie odbyły się dalsze obchody. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu hymnu narodowego, odczytano Katyński Apel Poległych. Modlitwę za zmarłych poprowadził ks. Jan Antoł.
Na zakończenie uroczystości uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej zaprezentowali występ artystyczny przygotowany pod kierunkiem dyrektor Katarzyny Wacławik. Delegacje złożyły kwiaty i znicze pod Pomnikiem Katyńskim, a wszyscy mieli okazję spróbować tradycyjnej wojskowej grochówki.
To wydarzenie było nie tylko hołdem dla ofiar, ale także przypomnieniem o sile wspólnoty i pamięci o przeszłości, która kształtuje naszą tożsamość.
Na podst. Powiat Limanowski
Autor: Start