Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej na trasie koncertowej śladami 2 Korpusu Polskiego
Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej wyruszył na wyjątkową trasę koncertową, aby uczcić 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino. W czasie swojego tournée młodzi chórzyści odwiedzili kluczowe miejsca związane z historią 2 Korpusu Polskiego, oddając hołd poległym żołnierzom poprzez śpiew i modlitwę.
  1. Rozpoczęcie trasy koncertowej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii.
  2. Koncert w Rzymie, w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
  3. Udział we mszy świętej w Bazylice św. Klemensa.
  4. Uczczenie pamięci poległych na Monte Cassino.

Podróż rozpoczęła się 29 maja 2024 roku, kiedy to młodzi chórzyści wystąpili na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii. Wizyta w tym miejscu była nie tylko okazją do oddania hołdu poległym żołnierzom, ale również do zwiedzenia historycznych zabytków Bolonii, takich jak Bazylika św. Petroniusza, Uniwersytet Boloński oraz słynne wieże z XII wieku.

Następnego dnia chórzyści przenieśli się do Rzymu, gdzie mieli okazję podziwiać najsłynniejsze zabytki Wiecznego Miasta, w tym Bazylikę św. Piotra oraz Fontannę di Trevi. Wieczorem Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej wystąpił podczas mszy świętej w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, śpiewając dla licznych pielgrzymów.

31 maja chórzyści uczestniczyli we mszy świętej w Bazylice św. Klemensa. Było to wyjątkowe przeżycie, gdyż zostali zaproszeni do specjalnego miejsca dla chóru z XI wieku, znanego jako schola cantorum. Po mszy zwiedzili podziemia kościoła, gdzie mogli zobaczyć pozostałości wczesnochrześcijańskiego kościoła.

1 czerwca limanowski chór dotarł na Monte Cassino, gdzie na Polskim Cmentarzu Wojennym oddali hołd poległym żołnierzom. Uczestniczyli we mszy świętej pod przewodnictwem ks. Czesława Szewczyka, śpiewając pieśni, które podkreślały powagę i znaczenie tego miejsca.

Ostatnim przystankiem na trasie koncertowej była Senigallia, gdzie 2 czerwca chórzyści modlili się podczas mszy świętej w Kościele pw. Matki Boskiej Śnieżnej. To wydarzenie zakończyło ich podróż, która była nie tylko muzycznym wyzwaniem, ale także głębokim duchowym doświadczeniem.


Opierając się na: Powiat Limanowski