W sobotę 8 września 2018r. z "Papieżówki" w Lubomierzu-Rzekach wyruszy piesza pielgrzymka górami przez Jasień, Mogielicę, Łopień do Tymbarku czyli II BESKIDZKIE SURSUM CORDA. Trasa łatwa o długości około 28 km.

-Wędrówkę rozpoczniemy o godz. 8.30 odśpiewaniem ukochanej Barki Jana Pawła II, a modlitwę będziemy ofiarować za naszą Ojczyznę na setną rocznicę odzyskania niepodległości. Prosimy o zabranie ze sobą flag narodowych i papieskich (żółto-białe) - informują organizatorzy

Inicjatorami pomysłu są strażacy z OSP Piekiełko. Więcej informacji pod nr tel 696 323 303

Polecamy: Letnie spotkania z folklorem w parku w Limanowej [wideo/zdjęcia]

W lutym roku 1954 - narciarskie przejście Karola Wojtyły z grupą osób z Tymbarku przez Mogielicę i Jasień w Gorce. Po noclegu w Lubomierzu -Rzekach grupa przeszła przez Kudłoń do Koniny.

Papieżówka to budynek, który pierwotnie pełnił funkcję schronu dla robotników leśnych. W sierpniu 1976 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła mieszkał w nim przez dwa tygodnie, odbywając rekolekcje.

O wyborze miejsca zadecydowała zapewne panująca tu cisza i odległość od miejskiego zgiełku, a także znajomość Gorców z wcześniejszych wędrówek.

Do końca pobytu nikt nie zorientował się kim jest tajemnicza osoba mieszkająca w tak skromnych warunkach. Wyposażenie obiektu stanowiły jedynie: stół z surowych desek, zydel z pnia i prycza. Kamienny bruk przed wejściem znamienity gość ułożył własnoręcznie.

Od 1978 roku, kiedy został papieżem, miejsce to nazywa się PAPIEŻÓWKA.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.