Ostrzeżenie meteorologiczne – roztopy
Mieszkańcy powiatu limanowskiego, przygotujcie się na nadchodzące roztopy! Prognozowane wyższe temperatury mogą przynieść odwilż, która wpłynie na warunki życia i podróżowania w regionie.
  • Prognoza pogody zapowiada znaczący wzrost temperatury.
  • Zalegająca pokrywa śnieżna w górach będzie ulegać stopieniu.
  • Wiatry mogą osiągnąć znaczne prędkości, szczególnie w wyższych partiach terenu.

Zbliżająca się odwilż to nie tylko cieplejsze kurtki odwieszone do szafy, ale też zwiększone ryzyko dla kierowców i mieszkańców powiatu limanowskiego. Zgodnie z informacjami Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w najbliższych dniach należy spodziewać się intensywnego topnienia śniegu, co może prowadzić do trudności komunikacyjnych i zwiększonego ryzyka powodziowego.

Oczekuje się, że termometry pokażą temperatury oscylujące w dolnych partiach między 3°C a 6°C, natomiast w wyższych obszarach Beskidów możemy oczekiwać około 3°C. Dni przyniosą jeszcze większe ocieplenie, z maksymalnymi wartościami do 12°C w dolinach i około 5°C na wyżynach.

Wiatr może dodać do sytuacji trochę dramatyzmu, zwłaszcza że przewidywane są jego porywy osiągające do 80 km/h. W nadchodzący weekend mieszkańcy powinni zabezpieczyć wszelkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, a wędrowcy powinni zachować szczególną ostrożność podczas górskich wypraw.

Nie należy jednak zapominać, że roztopy to nie tylko wyzwanie, lecz także zapowiedź nadchodzącej wiosny, która wybudzi przyrodę i nas samych z zimowego snu. Warto więc spojrzeć na zbliżające się zmiany z optymizmem, jednocześnie zachowując środki ostrożności.


Wg inf z: Starostwo Powiatowe w Limanowej