Kraków Bieżanów-Prokocim: idealna dzielnica dla studentów i rodzin z dziećmi!

Kraków podzielony jest na 18 dzielnic administracyjnych. Każda z nich posiada swój własny charakter i tożsamość. Jak mieszka się na krakowskim Prokocimiu i dla kogo ta dzielnica będzie odpowiednim wyborem?

Bieżanów-Prokocim to XII Dzielnica Miasta Kraków. W jej skład wchodzi 13 osiedli i zwyczajowych jednostek urbanistycznych. Są to Bieżanów, Bieżanów Kolonia, Kaim, Łazy, Osiedle Kolejowe, Osiedle Medyków, Osiedle Na Kozłówce, Osiedle Nad Potokiem, Osiedle Nowy Bieżanów, Osiedle Nowy Prokocim, Osiedle Złocień, Stary Prokocim i Rżąka. Krajobraz dzielnicy stanowi przede wszystkim zabudowa wielkopłytowa. Charakterystyczny jest regularny podział osiedli oraz obecność infrastruktury, która ułatwia codzienne funkcjonowanie mieszkańców. Każde z osiedli posiada przynależny skwer, plac zabaw, placówki edukacyjne oraz sklepy i punkty usługowe. Wszystko to sprawia, że dzielnica cieszy się sympatią swoich mieszkańców oraz stale przyciąga nowych. 

Osoby zainteresowane kupnem mieszkania mogą skorzystać z szerokiej oferty lokali z rynku wtórnego lub zdecydować się na zakup mieszkania od dewelopera. Mimo zwartej, miejskiej zabudowy dzielnicy inwestycji ciągle tu przybywa. Są to zazwyczaj wielomieszkaniowe budynki, które nawiązują do wcześniejszej zabudowy dzielnicy. Nie brakuje także kameralnych osiedli położonych na jej obrzeżach. Przykładem może być nowopowstałe osiedle Złocień. Tam, gdzie jeszcze kilka lat temu dominowały pola i tereny wiejskie, dzisiaj rozciąga się nowoczesne osiedle niskokondygnacyjnych budynków. Charakterystyczna jest duża ilość zieleni, skwerów i placów zabaw. Osoby szukające mieszkania mogą wybierać między metrażami o różnych wielkościach. Szczególną popularnością cieszą się kawalerki na sprzedaż. Ten typ nieruchomości najchętniej wybierają studenci, single i młode pary lub małżeństwa.

Kto kupuje tu mieszkania w dzielnicy Bieżanów-Prokocim?

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, Bieżanów-Prokocim jest dzielnicą chętnie wybieraną przez ludzi młodych. Wśród nich znaczną część stanowią studenci medycyny i młodzi rodzice z dziećmi. Obecność studentów to zasługa Uniwersyteckiego szpitalu  klinicznego i Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Są to miejsca, w których przyszli lekarze odbywają praktyki, a następnie staże. Często także kontynuują karierę po zakończeniu studiów. Obie placówki mogą pochwalić się doskonałą renomą w skali kraju, przez co przyciągają dobrych specjalistów z różnych części Polski. Jest to kolejna grupa nabywców zainteresowanych zakupem nieruchomości w dzielnicy lub przylegających do niej obszarach.

Bieżanów-Prokocim to także jedna z ulubionych dzielnic młodych małżeństw i rodzin z dziećmi. Za zakupem mieszkania w tej części Krakowa przemawia bogata infrastruktura, w tym liczne żłobki, publiczne przedszkola czy szkoły podstawowe. Mieszkańcy mają także dostęp do przychodni medycznych i obiektów sportowych. Na terenie każdego z osiedli znajdują się popularne dyskonty i liczne punkty usługowe. W Bieżanówie-Prokocimiu nie obowiązuje strefa parkowania. Równocześnie zarówno stare, jak i nowe osiedla zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić mieszkańcom możliwość wygodnego parkowania przed domem. Codzienne funkcjonowanie jest wygodne, a załatwienie większości spraw nie wymaga dojazdu do centrum.

Tradycyjny charakter mieszkaniowy dzielnicy sprawia, że nie brakuje tu także starszych mieszkańców. Aż 41% stanowią osoby w wieku od 35-64 lat, a 19% seniorzy w wieku 65 plus.  

Dobra komunikacja

Skoro o dojazdach mowa, położony na południa Krakowa Bieżanów-Prokocim jest bardzo dobrze skomunikowany z pozostałymi częściami miasta. Zatrzymują się tu wszystkie autobusy łączące Kraków z Wieliczką, a cała dzielnica poprzecinana jest torami tramwajowymi. Większość linii kończy swój bieg na pętli Nowy Bieżanów, gdzie zlokalizowany jest również punkt Park&Ride. Pozwala to wygodnie i bezpiecznie zaparkować samochód osobom z dalszych części dzielnicy, które dojeżdżając do pracy lub na uczelnie, chcą przenieść się do komunikacji miejskiej. Bieżanów-Prokocim leży także niedaleko autostrady A4, która stanowi część trzeciej obwodnicy miasta. Blisko stąd do Zakopianki, co czyni tę lokalizację atrakcyjnym miejscem do życia dla osób, które cenią weekendowe wypady w góry. 

Tereny zielone

W Bieżanowie-Prokocimiu znajduje się wiele parków i terenów zielonych, w których mieszkańcy mogą wypocząć i się zrelaksować po całym dniu pracy. Wśród nich znajdują się m.in. Park Aleksandry, Park im. Anny i Erazma Jerzmanowskich w Prokocimiu, Park Lilli Wenedy, Park Rżąka, Park na Kozłówce i Zakręcony Ogród Krakowian. Przez teren dzielnicy ciągnie się także kilka ścieżek rowerowych, w tym popularna 11, łącząca Stare Miasto z Wieliczką. 

Bezpieczeństwo w dzielnicy

Czy Bieżanów-Prokocim jest dzielnicą bezpieczną? Ta kwestia budzi wiele kontrowersji. W przeszłości faktycznie mieszkańcy skarżyli się na zagrożenie pobiciem lub kradzieżą, wandalizm, napisy na murach i obecność hałaśliwych grup. Aktualne statystyki policyjne świadczą jednak o tym, że wiele się zmieniło, a dzielnica nie jest bardziej niebezpieczna niż inne części Krakowa. Wyprzedza także pod tym względem Kazimierz i Stare Miasto. Jest to jeden z powodów, dla których Bieżanów-Prokocim przyciąga nowych mieszkańców. Zainteresowaniem cieszą się zarówno mieszkania do wynajęcia, jak i ofert dotyczące zakup lokali własnościowych. Pełen przegląd dostępnych ofert mieszkań na Bieżanowie jest dostępny w serwisie gethome.