Imprezy powiatowe / Informacje / Kultura / Ogłoszenia

09.11.2023

9 listopada 2023 r.

W tym roku 11 listopada mija 105. lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1918 roku, po 123 latach zaborów nasza Ojczyzna stała się znów jednym, niezależnym i suwerennym państwem. Na terenie powiatu limanowskiego organizowane są liczne uroczystości związane z upamiętnieniem tego ważnego historycznego wydarzenia. W ten sposób nasz region jednoczy się w radosnym świętowaniu z rodakami w kraju i na całym świecie.

 

 

 • Miasto Limanowa:

11 listopada 2023 r. Miasto Limanowianin in">Limanowa organizuje obchody Święta Niepodległości. Uroczystości rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny sprawowana o godz. 11:00 w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej z udziałem Chóru Mieszanego „Canticum Iubilaeum”.

Po mszy świętej na limanowskim rynku odbędą się oficjalne obchody Święta Niepodległości z udziałem: żołnierzy 114. Batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej, Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Orkiestry „Echo Podhala”, zuchów oraz harcerzy z Drużyny „Dzieci Gór” z ZSP nr 1 w Limanowej. Odegrany zostanie hymn państwowy oraz hejnału Miasta Limanowa. Nastąpi również podniesienie flagi na maszt, apel pamięci, salut armatni a pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza odbędzie się modlitwa i złożenie kwiatów. Przysięgę na limanowskim rynku złoży nowy „Strzelca”. Dla uczestników wydarzenia dostępne będzie stoisko promocyjne 114. Batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej oraz poczęstunek – bigos wojskowy.

Atrakcją tegorocznych limanowskich obchodów Święta Niepodległości będzie przejazd biało – czerwona kolejką patriotyczną. Bilety na przejazd można będzie odebrać podczas trwania uroczystości na płycie rynku. Przejazdy kolejką rozpoczną się od godz. 13:00.

Dodatkowo miejskim obchodom Święta Niepodległości będą także towarzyszyć imprezy tematyczne:

– 10 listopada 2023 r. o godz. 10:00 w Limanowskim Domu Kultury odbędzie się uroczysta LXXXVI sesja Rady Miasta Limanowianin in">Limanowa z okazji 105. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W programie sesji m.in.: prezentacja pn. „Limanowska droga do niepodległości” oraz część artystyczna w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Limanowej. Transmisje obrad dostępna również pod adresem: https://limanowa.sesja.pl/

– 11 listopada w kinie „Klaps” Limanowianin in">Limanowa (sala kameralna) o godz. 16:15 odbędzie się również bezpłatny seans filmu pt. „Dodek na Froncie”.

 • Gmina Limanowa:

W piątek 10 listopada o godzinie 13:00 na cmentarzu parafialnym w Męcinie zostanie odprawiona modlitwa, połączona ze złożeniem wieńców i kwiatów przy grobie bohatera walk o niepodległość i uczestnika Bitwy Warszawskiej 1920 por. Janka Wróbla.

Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ oraz na poniższym plakacie:

 • Gmina Tymbark

Gmina Tymbark zaprasza do wspólnego świętowania 105. rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada.

Program wydarzeń:

11:00 – zbiórka pocztów sztandarowych obok remizy OSP w Tymbarku i przemarsz do kościoła parafialnego,

11:30 – msza święta za Ojczyznę,

12:30 – przemarsz pocztów sztandarowych na płytę rynku, odśpiewanie hymnu narodowego przy akompaniamencie Strażackiej Orkiestry Dętej „Tymbarski Ton”,

12:35 – przemówienie wójta Pawła Ptaszka wraz ze złożeniem wieńca pod pomnikiem Orląt Lwowskich.

 • Miasto i Gmina Mszana Dolna

Sobotnie obchody rocznicowe 105. rocznicy niepodległości Polski rozpocznie w Mszanie Dolnej Msza Święta sprawowana o godz. 11:00 w kościele św. Michała Archanioła .

Po zakończeniu liturgii zaplanowany jest przemarsz na cmentarz i złożenie okolicznościowych wiązanek. Do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych zaprosi uczestników Chór Męski im. Ks. Józefa Hajduka.
Po południu w parku miejskim w Mszanie Dolnej – o godz. 15:00 rozpocznie się okolicznościowy bieg wspólnie z UKS Beskid Mszana Dolna, natomiast o godz. 17:00 w budynku Biblioteki Miejskiej odbędzie się koncert zespołu „Falochron”.

11 oraz 12 listopada 2023 r, Ochotnicza Straż Pożarna w Mszana Dolna w ramach akcji „Niepodległość masz we krwi” organizuje również IX Zbiórkę Krwi. Podczas dwudniowej akcji krew będzie można oddać w godzinach od 8:00 do 12:00 w Remizie OSP, ul. J. Matejki 3.

 • Gmina Niedźwiedź

W ramach obchodów Święta Niepodległości w Gminie Niedźwiedź, o godzinie 11:00 odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz odbędą się: występy uczniów SP im. Władysława Orkana w Niedźwiedziu i koncert Huberta Rapciaka wraz z uczniami w kościele pw. Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Niedźwiedziu. Wcześniej o godzinie 10:30 spod pomnika Władysława Orkana wyruszy gminny marsz.

 • Gmina Kamienica

Wójt Gminy Kamienica, Parafia Rzymskokatolicka w Kamienicy i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kamienicy zapraszają do wzięcia udziału w gminnych obchodach Święta Niepodległości, które odbędą się w sobotę 11 listopada 2023 r.

Program Uroczystości:

– Plac OSP w Kamienicy – godz. 11:30

 • zbiórka delegacji i pocztów sztandarowych
 • przemarsz z placu do kościoła

– Kościół Parafialny – godz. 12:00

 • Msza święta w intencji Ojczyzny
 • koncert pieśni patriotycznych: Chóru Parafialnego, Gminnej Orkiestry Dętej oraz dzieci z grupy folklorystycznej

– Pomnik Grunwaldzki – godz. 13:30

 • przemarsz z kościoła pod pomnik
 • oddanie hołdu poległym za Ojczyznę i złożenie wieńców
 • odśpiewanie hymnu i roty przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej z Kamienicy

Wszystkie osoby chętne do niesienia wielkiej flagi Polski proszone są przez organizatorów o zgłoszenie się na Halę Widowiskowo – Sportową w Kamienicy. Zbiórka o godz. 11:15.

 • Gmina Łukowica

11 listopada 2023 r. w Łukowicy odbędą się gminne obchody Święta Niepodległości. W programie wydarzenia m.in. uroczysta Msza św. za Ojczyznę, złożenie wiązanek pod pomnikiem w centrum Łukowicy oraz spektakl teatralny pt. „Dzieci Wrześni” w wykonaniu uczniów SP w Świdniku.

 • Gmina Słopnice/ Dobra

Gminy Słopnice i Dobra, Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej oraz Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie 11 listopada br. wspólnie organizują obchody 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, które tradycyjnie odbędzie się na Przełęczy Rydza-Śmigłego w Chyszówkach.

Program obchodów:

11:30 – koncert melodii patriotycznych w wykonaniu orkiestr dętych ze Słopnic i Dobrej

11:45 – część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Dobrej i Szkoły Muzycznej I st. w Dobrej

12:00 – odegranie hymnu narodowego i wciągnięcie flagi na maszt, apel poległych, złożenie kwiatów pod pomnikiem oraz msza św. w intencji ojczyzny.

 • Gmina Laskowa

10 i 11 listopada 2023 r. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej, Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie zapraszają do udziału w XXV edycji Młodzieżowego Rajdu Turystycznego Szlakiem Cmentarzy I Wojny Światowej „Jak oni w 1914…”.

Program Rajdu:

10 listopada (piątek)

800 Dowóz uczestników do punktów wyjścia na trasę.

900 Rajd szlakiem Cmentarzy

1600 Przyjęcie drużyn w CKSiT w Żegocinie

1600 Obiadokolacja

1700 Część artystyczna:

 • Koncert patriotyczny Orkiestry Szkoły Muzycznej I stopnia w Żegocinie
 • Prezentacja Zorganizowanej Grupy Poszukiwawczej P.Panc Południe
 • Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

1930 Rozwiezienie grup na noclegi

11 listopada (sobota)

700 Śniadanie w miejscu noclegu

830 Przemarsz z miejsca noclegu na ,,Jastrząbkę” w Kamionce Małej (w razie deszczu przewóz autokarem).

Cmentarz Wojenny nr 357 „Na Jastrząbce” w Kamionce Małej

1030 Powitanie.

 • Apel poległych – Pluton JS 2402 „Strzelec” Limanowa.
 • Uroczyste składanie wieńców i zniczy przez delegacje samorządowe i drużyny.

1100 Msza Święta w intencji Ojczyzny na Cmentarzu Wojennym nr 357 „Na Jastrząbce”w Kamionce Małej.

 • „Niepodległa do Hymnu” – wspólne odśpiewanie Hymnu.
 • Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, pucharów i dyplomów.
 • Poczęstunek dla wszystkich uczestników Rajdu.
 • Zakończenie Rajdu. Zejście do autobusów (strona limanowska do Kamionki, strona bocheńska na „Górolowy Dzioł” Rozdziele/Kamionka).
 • Rozwiezienie uczestników autokarami do miejsc zbiórek.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia dostępne są TUTAJ

 

Zachęcamy mieszkańców i gości Powiatu Limanowskiego do udziału w bogatym programie wydarzeń, jakie w naszym regionie będą odbywać się z okazji nadchodzącej 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.