Jak informuje diecezja tarnowska, od września weszły zmiany w przygotowaniu do sakramentu bierzmowania. Zobacz najważniejsze nowości i to, jak młodzież będzie przygotowywać się do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

Główną zmianą jest skrócenie czasu przygotowania do bierzmowania, które będzie trwało dwa lata, a nie jak do tej pory - trzy. Młodzież rozpocznie przygotowanie w klasie siódmej. Skąd ta decyzja?

Polecamy: Zderzenie na krajówce. 3 osoby poszkodowane, w tym dziecko [zdjęcia]

-Wsłuchaliśmy się m.in. w głosy wiernych i katechetów, bo synodalne postulaty dotyczą również bierzmowania. Do Wydziału Katechetycznego spływały różne opinie, sugestie czy też krytyczne uwagi od świeckich i kapłanów i to na pewno też miało wpływ. Wiek dzieci w klasie szóstej w porównaniu do gimnazjum obniżył się o rok, a to na tym etapie rozwojowym jest bardzo dużo - uzasadnia ks. Tomasz Lelito dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

Polecamy: Na drogach spory ruch i wzmożone kontrole. Do działań włączony śmigłowiec policyjny

Pierwszy rok przygotowań w klasie siódmej będzie dotyczył przede wszystkim przygotowania do egzaminu z wiedzy religijnej oraz obejmował udział w nabożeństwach. Zasadnicze przygotowanie będzie odbywać się w klasie ósmej.

Dla młodzieży został przygotowany także nowy katechizm dla kandydatów do bierzmowania. Księża sami będą również decydować, czy w danej parafii będą obowiązywać dzienniczki. Zgodnie z zaleceniem, w małych parafiach nie muszą być one obowiązkowe.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło/fot. Diecezja Tarnowska