Znamy juz hasło nowego roku szkolnego, który już za pasem. Tym razem, jak poinformowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska, będzie to "Rok Niepodległej". Wraz z wrześniem 2019 nadchodzą także zmiany dla szkolnictwa. Zobacz te najważniejsze!

Podczas konferencji prasowej minister edukacji narodowej Anna Zalewska przedstawiła najważniejsze zmiany i priorytety, dotyczące nadchodzącego roku szkolnego. "Rok Niepodległej" to hasło najbliższych dziesięciu miesięcy. Kulminacyjnym dniem będzie 9 listopada, kiedy to w szkołach, o godzinie 11:11 podjęta zostanie próba pobicia rekordu podczas śpiewania czterech zwrotek Hymnu Narodowego.

Polecamy: Kultura i tradycja w Olszówce łączy pokolenia [zdjęcia]

Sporą nowością jest także wprowadzenie do kalendarza szkolnego nowego "święta". Jest nim Ogólnopolski Dzień Ważenia Tornistrów, przypadający co roku, 1 października. Inicjatywa ta jest niezbędna, by przyjrzeć się dokładnie odpowiedniemu pakowaniu tornistrów i zadbać o postawę dzieci i młodzieży. Podczas tego dnia sprawdzana będzie waga plecaków.

Jak zapowiada minister, zmiany dotyczyć będą także nauczycieli. Kontynuowany ma być proces wdrażania podwyżek, które w nadchodzącym roku szkolnym wyniosą 5 proc. Rok szkolny 2018/2019 to także pierwsza edycja egzaminu ósmoklasistów, będąca owocem zeszłorocznej reformy szkolnictwa.

Polecamy: Pokonają 700 km dla chorego Jasia. Finał w Nowym Sączu!

-Będzie to egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego. W przypadku matematyki i języka obcego większość zadań będzie zadaniami otwartymi - mówiła minister Anna Zalewska podczas konferencji prasowej

W ciągu roku szkolnego nauczyciele mają przejść szereg szkoleń, związanych właśnie z egzaminem ósmoklasistów. Już za kilka dni pierwszy dzwonek zabrzmi dla 4,5 mln uczniów w Polsce!

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło: PAP, wideo: Ministerstwo Edukacji Narodowej