15 sierpnia Glisne mieniło się barwami biało – czerwonymi. Jak co roku, pod Luboń dotarli wszyscy, którzy chcieli w tym zakątku Polski oddać hołd i honor walczącym o wolność naszej Ojczyzny.

Już po raz 27. w Gisnem, odbyła się tam uroczystość upamiętniająca poległych i zmarłych żołnierzy oraz kapelanów Armii Krajowej Oddziału Partyzanckiego por. Jana Stachury „Adama” i Placówki „Witolda”. W tym roku, w którym świętujemy rocznicę 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, gliśniańskie święto przybrało szczególnie doniosły charakter.

glisne-uroczystości-patriotyczne

Polecamy: Starosta podsumowuje kadencję. Zobacz najważniejsze inwestycje!

Uroczyste świętowanie rozpoczęto od wspólnej modlitwy podczas Mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny oraz tych, którzy polegli w Jej obronie. Koncelebrowali ją: ks. Prałat Jan Franczak (rodak z Glisnego), ks. Kapelan Leśny ze Śnieżnicy ppor. Jan Zając (główny celebrans, który wygłosił również okolicznościowe kazanie) oraz ks. Rektor Andrzej Sawulski, proboszcz z Glisnego. Kapłani w modlitwie nie zapomnieli również o współczesnych bohaterach – żołnierzach Wojska Polskiego.

uroczytości-patriotyczne-glisne

Tradycyjnie już, po Mszy św. wszyscy zgromadzili się na placu przed kościołem, gdzie odśpiewano Hymn Państwowy i oddano cześć wszystkim wezwanym przez Zbigniewa Jarosza do apelu poległym. Fizycznym wyrazem wdzięczności za to, że dzięki nim możemy żyć dzisiaj w wolnym kraju, były wiązanki biało – czerwonych kwiatów, które pod pamiątkową tablicą w imieniu wszystkich Polaków złożyli: Aleksandra Kania – Przewodnicząca Rady Gminy Mszana Dolna i Bolesław Żaba – Wójt Gminy oraz Stanisław Potaczek – Wójt Gminy Mszana Dolna I kadencji; Grzegorz Biedroń – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego; Franciszek Dziedzina – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego wraz z Ewą Filipiak – Radną Powiatu; Krzysztof Pięciak z krakowskiego Oddziału IPN, a także Stanisława Dziadkowiec i Bogdan Surówka - Radni Miasta Mszana Dolna.

uroczytsości-patriotyczne-glisne

Polecamy: Wybory 2018: Wójt gminy będzie walczył o trzecią kadencję

Doniosłego charakteru uroczystości dodał liczny udział pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Mszana Dolna, Szkoły Podstawowej w Glisnem, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych ZP „Błyskawica”. Nie zabrakło niezawodnych muzyków Orkiestry Dętej „Echo Gór” z Kasinki Małej oraz chórzystów z parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej.

W uroczystości wzięli udział również ułani z Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego (z Chrzanowa i Myślenic) wraz z dr med. Ryszardem Sobierajem oraz członkowie Jednostki „Strzelec” działającej przy mszańskim Zespole Szkół Techniczno – Informatycznych. Licznie w uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Glisnego oraz pobliskich miejscowości.

uroczystości-glisne-2018

Polecamy: Wójt gminy potwierdza: będę się starał o piątą kadencję

Wszyscy, którzy w tym dniu dotarli na Glisnę, na pamiątkę udziału w tym szczególnym święcie otrzymali pocztówki z wizerunkiem Matki Boskiej Partyzantów, która patronuje temu wydarzeniu. Skorzystali również z gościny przy partyzanckiej grochówce.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło: UG Mszana Dolna