Informacje

23.08.2022

W 1942 roku, 18 sierpnia Niemcy zlikwidowali getto w Limanowej i rozstrzelali część jego mieszkańców a drugą część wywieźli do obozu zagłady. Następnego dnia 19 sierpnia okupanci wymordowali kilkaset osób w Mszanie Dolnej. W tym roku mija 80 lat od tych tragicznych wydarzeń. Z tej okazji fundacja Sztetl oraz Miasto Mszana Dolna zorganizowali uroczyste obchody.

Tegoroczne obchody okrągłej rocznicy ze względu na szabat przypadający 19 sierpnia, jak i jorcajt, czyli rocznicę śmierci według rachuby żydowskiej, odbyły się w dniach 21-22 sierpnia.

W pierwszym dniu organizatorzy chcieli pokazać utracone piękno kultury żydowskiej. Odbył się kiermasz, warsztaty, gra miejska, koncert ,,Klezmorim Trio” na placu targowy. W drugim dniu obchody rozpoczęła ceremonia pamięci przy wyremontowanym pomniku ofiar masowej egzekucji ,,Na Pańskim”, następnie odbył się Marsz Pamięci do cmentarza żydowskiego w Mszanie Dolnej i odsłonięcie pomnika Żydów z Mszany Dolnej i innych miejscowości pochowanych bezimiennie na cmentarzu przy ulicy Zakopiańskiej. Powiat Limanowski podczas wydarzenia reprezentowali: Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Janusz Potaczek oraz radni : Agnieszka Orzeł i Bolesław Jania.

W tym dniu odbyło się też spotkanie z potomkami ocalonych w Urzędzie Miasta.

Zbiorowa mogiła ofiar egzekucji Żydów w Mszanie Dolnej, Pańskie, kryje w sobie co najmniej 881 Żydów, zamordowanych przez gestapo z Nowego Sącza.

– Ofiary to przede wszystkim mszańscy i okoliczni Żydzi, ale także deportowani z Krakowa, Łodzi, Bielska Białej, Zembrzyc, Tymbarku, Dobrej, Skrzydlnej, Rabki, Nowego Targu, a nawet Berlina i Wiednia. Głównie kobiety, dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne – wymienia Urszula Antosz Rekucka, założycielka i prezes Fundacji Sztetl Mszana Dolna, która od lat przywraca pamięć żydowskim mieszkańcom Mszany Dolnej.

Źródło,fot. GK,Sztetl Mszana Dolna.