Wakacyjne Obozy Maltańskie dla osób niepełnosprawnych w Szczyrzycu stały się już tradycją. Tym razem to trzytygodniowe dzieło odbywało się na terenie Opactwa Cystersów już po raz czternasty.

14. edycja Maltańskiego Obozu dla osób niepełnosprawnych miała miejsce w lipcu. Tygodniowy pobyt uczestników w Gościńcu Św. Benedykta w Szczyrzycu był okazją do wspólnej zabawy, spędzania wolnego czasu oraz integracji uczestników - osób niepełnosprawnych i wolontariuszy z całej Polski. Zwieńczeniem tego wydarzenia była Niedziela Maltańska, zorganizowana 29 lipca.

Polecamy: Wybory 2018: Wójt Tymbarku będzie ubiegał się o reelekcję

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym w Szczyrzycu. Kolejnym etapem uroczystości był wspólny posiłek niepełnosprawnych, wolontariuszy jak i zaproszonych gości. Na uroczystość przybyli między innymi: opat Dominik Chucher, gospodarze i dobroczyńcy ośrodka dla obozowiczów Państwo Barbara i Adam Czepiel oraz licznie przybyli damy i kawalerowie maltańscy.

Wspólny posiłek odbywający się wśród pieśni śpiewanych przez uczestników obozu zakończył się odmówieniem apelu jasnogórskiego. Elementem zwieńczającym całość święta był występ aktorów z Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego Itan. Na krużgankach Opactwa Cystersów odegrali dla licznie zgromadzonej publiczności (około 500 osób) spektakl ,,Kot w butach” w reżyserii Artura Dziurmana. Widowisko przyciągnęło nie tylko najmłodszych widzów, ale i było atrakcją dla starszych uczestników uroczystości.

Polecamy: W TVP reportaż o Laskowej. Nie przegap emisji programu!

Warto przypomnieć, że Obozy Maltańskie w sposób regularny odbywają się od 2005 roku. Ich znakiem rozpoznawczym jest wspaniała atmosfera, fantastyczni ludzie, świetna współpraca z Zakonem Cystersów oraz otwartość mieszkańców Szczyrzyca. Wśród wolontariuszy, opiekujących się uczestnikami obozu są lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, terapeuci zajęciowi, rehabilitanci, prawnicy, pedagodzy czy uczniowie i studenci po kursie pierwszej pomocy, a zajęcia dla uczestników obfitują w warsztaty, prelekcje czy atrakcje edukacyjne.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło: Zakon Maltański Szczyrzyc