Obserwowany w ostatnim czasie w Polsce wyraźny wzrost zakażeń, towarzysząca temu zwiększona liczba zajętych łóżek oraz respiratorów i przede wszystkim wzrost liczby zgonów, wymusił podjęcie zdecydowanych działań. Od soboty 27 marca do 9 kwietnia w całym kraju będą obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa, które obejmą także okres Świąt Wielkanocnych. Pamiętajmy, tylko solidarność i wzajemna odpowiedzialność pozwolą nam pokonać COVID-19. Dlatego zalecane jest ograniczenie do minimum kontaktów społecznych, jeśli to możliwe – praca w trybie zdalniym, a także spędzenie zbliżającej się Wielkanocy jedynie w gronie najbliższych domowników.

Aby opanować tempo rozwoju COVID-19, kluczowe jest ograniczenie mobilności społecznej. Wszystkie decyzje w sprawie obostrzeń rząd podejmuje wspólnie w porozumieniu ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami. Co zmieni się od soboty, 27 marca?

Handel :

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny:

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne :

Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać tylko bez udziału publiczności.

Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia aktywności społecznej – także podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas.

W całym kraju zalecana jest także praca w trybie on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Pamiętajmy o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadamia o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:

  • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
  • Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).
  • Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
  • Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Pokonanie COVID-19 jest możliwe tylko poprzez przerwanie transmisji wirusa z człowieka na człowieka. Taką możliwość daje szczepionka. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Szczepiąc się, chronimy siebie, a także rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.

Według danych od początku akcji szczepionkowej w Polsce do 25 marca 2021 r. wykonano ponad 5,3 mln szczepień I i II dawką. Więcej informacji na temat szczepień i dzienne raporty z danymi znaleźć można na www.gov.pl/szczepimysie.

źr.: gov.pl