Ostatnie intensywne opady deszczu w Małopolsce wywołały silne wezbrania wód w rzekach. Te zaś spowodowały uszkodzenia, które wiązały się z interwencjami głównie straży pożarnej, a obecnie szkody te są inwentaryzowane przez samorządy. W związku z tym z inicjatywy wojewody małopolskiego Piotra Ćwika w Nowym Targu odbyło się spotkanie z przedstawicielami samorządów, które najbardziej ucierpiały wskutek powodzi.

Przedstawiciele Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie spotkali się z przedstawicielami małopolskich samorządów, które najbardziej ucierpiały wskutek tych wezbrań. Powiat Limanowski reprezentowała Agata Zięba Członek Zarządu Powiatu.

Polecamy: Nowa pracownia w limanowskim szpitalu. Badania możliwe już jesienią!

-Spotkaliśmy się dziś by omówić kwestie procedur oraz formy pomocy w przypadkach klęsk żywiołowych. Jesteśmy gotowi, by szybko i sprawnie procedować wnioski, które samorządy będą do nas przesyłać – mówił wojewoda Piotr Ćwik.

Jak wynika ze wstępnie przekazanych przez samorządy danych, szkody w infrastrukturze komunalnej polegają przede wszystkim na uszkodzeniu dróg (różnego stopnia: podmycia korpusu drogi, zniszczenia poboczy, uszkodzenia rowów, uszkodzenia nawierzchni), przepustów drogowych (zamulenia, całkowite uszkodzenia), mostów (podmycia i uszkodzenia przyczółków, uszkodzenia konstrukcji), kładek. Wystąpiły również szkody dotyczące ujęć wody pitnej (zanieczyszczenia) czy podtopień szkół. W kilku miejscach możemy mieć do czynienia z uaktywnieniem osuwiska. Najwięcej zniszczeń – według wstępnych ustaleń – jest w powiecie limanowskim.

Jak zgłaszają samorządy – obecnie trwa inwentaryzowanie szkód, weryfikowanie zgłoszeń dotyczących zniszczonej infrastruktury oraz przygotowywanie opinii technicznych. Do wstępnych prac przystępują gminne komisje do spraw szacowania szkód, które następnie przekażą protokoły szkód do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, który ma za zadanie ich weryfikację.

Polecamy: Gmina Kamienica odwołuje XXXIX Dni Gorczańskie. Co powodem?

-Pragnę w szczególności podziękować strażakom z PSP oraz druhom ochotnikom, którzy w pocie czoła i z pełnym zaangażowaniem pracowali dzień i noc, aby pomagać mieszkańcom. Trzeba było nie tylko wypompowywać wodę, ale też zabezpieczać teren, który miejscami był nasiąknięty jak gąbka. Dziękuję wszystkim służbom za czujność, ostrożność i wielogodzinne oraz wymagające dyżury. Z dumą mogę po raz kolejny powiedzieć, że na małopolskie służby zawsze można liczyć – przekazał wojewoda Piotr Ćwik.

W skali całego województwa liczba interwencji nie jest duża, jednakże w kilku powiatach zjawisko było szczególnie silne i właśnie tam skumulowane były działania ratownicze. Dodatkowo mieliśmy do czynienia z żywiołem, którego siła spotęgowana była w związku z ukształtowaniem terenu. Interwencje straży pożarnej polegały w głównej mierze na wypompowywaniu wody z piwnic, posesji i dróg, udrażnianiu przepustów oraz zabezpieczaniu terenu przed podtopieniami. Nie było osób poszkodowanych – poinformował MUW.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Źródło/fot. MUW