W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej wespół z redakcją portalu Historia Dobrej ogłasza ogólnospołeczną akcję pozyskiwania pamiątek związanych z czynem niepodległościowym w gminie Dobra.

Akcja ma na celu pozyskanie eksponatów na planowaną w listopadzie w Dobrej wystawę przedstawiającą życie mieszkańców gminy w okresie odzyskania niepodległości.

Polecamy: „Polska żyje i żyć będzie” –wystawa historyczna poświęcona mjr. Antoniemu Gryzinie-Laskowi [zdjęcia]

-Chcemy zachęcić mieszkańców gminy Dobra, by przejrzeli swoje strychy i schowki z rodzinnymi pamiątkami. Kryją się tam niejednokrotnie ciekawe skarby, które teraz mogą ujrzeć światło dzienne – mówi Adrian Cieślik, pomysłodawca i koordynator akcji, redaktor portalu Historia Dobrej. I dodaje: Gmina Dobra ma szczególne tradycje niepodległościowe – Szkołę Oficerską w Stróży czy Przełęcz na Chyszówkach, gdzie toczyły się walki. Wielu z nas miało bliskich w Legionach Józefa Piłsudskiego. Po tych postaciach zostały różnego rodzaju pamiątki, elementy umundurowania, odznaczenia, fotografie i dokumenty. Warto czasami wyjąć je z szuflady i pokazać szerszej publiczności, zwłaszcza teraz, w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Dlatego zachęcamy mieszkańców gminy do czynnego włączenia się w akcję.

Zbiórka pamiątek trwa do 14 października 2018 r. Można je przekazać jako darowiznę lub w postaci depozytu czasowego – po zakończeniu wystawy zostaną zwrócone właścicielom na podstawie spisanej umowy. Pamiątki można przekazać w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrej (drugim koordynatorem akcji jest Urszula Palka – Ranosz, dyrektor GOK) lub bezpośrednio u Adriana Cieślika, po wcześniejszym uzgodnieniu.

Polecamy: Powódź 2018: komisja udokumentowała straty. Kiedy poznamy szacunkowe koszty zniszczeń?

Szczegóły akcji i jej regulamin znaleźć można na portalu www.historia.gminadobra.pl, w zakładce „Dobrzanie w walce o niepodległość”.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.