11 lipca w całej Polsce obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Również w Limanowej odbyły się obchody tego wspomnienia.

Dokładnie 11 lipca 1943 roku, rozpoczęła się na Ukrainie krwawa niedziela. Zorganizowane ruchy nacjonalistyczne Ukrainy, zaatakowały ludność Polską zamieszkującą tereny dawnego województwa wołyńskiego. Brutalnie zamordowano kilkadziesiąt tysięcy Polaków i kilka tysięcy Ukrainców w ramach odwetu strony Polskiej.

Polecamy: Strażacy vs Policja, Karolina Szczurowska i mnóstwo atrakcji. Relacja z pikniku w Skrzydlnej! [zdjęcia]

Dzień ofiar pamięci w Limanowej rozpoczął się od mszy świętej w Bazylice Matki Bożej Bolesnej pod przewodnictwem księdza Adama Wątroby. W kazaniu wygłoszonym podczas mszy, celebrans mówił o wielkiej brutalności z jaką zabijaną Polaków i cierpieniach jakich umierali 75 lat temu.

Po zakończeniu liturgii, uczestniczy uroczystości przeszli na plac przy bazylice i złożyli znicze pod krzyżem upamiętniającym wydarzenia z Wołynia. Asystę honorową podczas obchodów pełniła jednostka Strzelca w Limanowej pod dowództwem Inspektora Stanisława Dębskiego.

Polecamy: Znamy nazwiska powołanych urzędników wyborczych. Zobacz listę dla Limanowszczyzny

Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Ziemia Limanowska.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., fot. dzięki uprzejmości W. Rusina