• Oszuści nie odpoczywają. Oni zbierają informacje i czekają na okazję. Do Komendy Powiatowej Policji w Limanowej docierają informacje do różnych osób, że prawdopodobnie usiłowano je oszukać. Schemat zazwyczaj podobny – wypadek w którym ucierpiał członek rodziny i prośbą o natychmiastową pomoc...
  • Oszuści nie odpoczywają. Oni zbierają informacje i czekają na okazję. Do Komendy Powiatowej Policji w Limanowej docierają informacje do różnych osób, że prawdopodobnie usiłowano je oszukać. Schemat zazwyczaj podobny – wypadek w którym ucierpiał członek rodziny i prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Poza metodą „na wnuczka” często stosują metodę „na policjanta”. W trakcie rozmowy do ofiary mówią, że są kimś z bliskiej rodziny. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową. Oszuści, to nie tylko mężczyźni. Oszust prosi o przygotowanie gotówki do odbioru z mieszkania ofiary lub wykonanie przelewu na konto bankowe albo nawet wspólne wyjście do oddziału banku, aby wypłacić pieniądze z konta.

    Żeby ustrzec się przed oszustami musimy pamiętać że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawna niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się nasza finansową porażką.

    Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję (nr tel. 112)! Pamiętajmy że policjant nigdy nie zadzwoni i nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

    Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.