Od 18 czerwca do 17 lipca można składać wnioski o przyznanie pomocy finansowej na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw. Wnioski można składać w regionalnych oddziałach ARiMR.

Wsparcie na "Restrukturyzację małych gospodarstw" finansowane jest z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotychczas przeprowadzone zostały dwa nabory wniosków o taką pomoc, w tym jeden dla rolników z trenów objętych afrykańskim pomorem świń.

Zobacz także: Młoda, zdolna piosenkarka z Limanowszczyzny nagrała kolejny singiel. Czy będzie hitem zbliżających się wakacji? [wideo]

Wsparcie na "Restrukturyzacje małych gospodarstw" ma charakter bezzwrotnej premii o wysokości 60 tys. zł wypłacanej w dwóch etapach. Po wydaniu decyzji o przyznaniu pomocy rolnik otrzymuje 80 proc. premii, a po zrealizowaniu biznesplanu pozostałe 20 proc. Wysokość wydatków na inwestycje w środki trwałe musi wynieść co najmniej 80 proc. kwoty pomocy.

Wnioski można składać osobiście, za pośrednictwem upoważnionej osoby lub wysłać rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej.

Kto może ubiegać się o pomoc finansową?

Warunki tegorocznego naboru zostały złagodzone tak, by większa liczba rolników mogła skorzystać z premii. Jak informuje ARiMR wystarczy, by rolnik był ubezpieczony w pełnym zakresie, nieprzerwanie, przez co najmniej 2 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy oraz by w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadził działalności potwierdzonej wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Bez zmian pozostały inne kryteria ubiegania się pomoc np. wymagana powierzchnia gospodarstwa - jego minimalna wielkość to 1 ha czy wielkość ekonomiczna gospodarstw - mniejsza niż 10 tys. euro. Rolnik zobowiązany jest również, tak, jak w poprzednich naborach, do przygotowania biznesplanu i zrealizowania go. Złożone przez rolników wnioski zostaną poddane ocenie. Wnioskom przyznane zostaną punkty na podstawie kryteriów wyboru operacji a suma uzyskanych punktów będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy.

Zobacz także: Gwar i ruch na stacji kolejowej w Dobrej. VI Galicyjski Piknik Kolejowy przyciągnął tłumy sympatyków kolei [wideo/zdjęcia]

Szczegółowe informacje można uzyskać w punkcie informacyjnym w Biurze Powiatowym ARiMR w Limanowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Źródło: ARiMR