Jako Przewodnicząca Sejmiku wspierała Pani wiele inicjatyw. Jak sejmik dbał o bezpieczeństwo mieszkańców regionu? 


Działania, jakie podejmuje samorząd województwa małopolskiego dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców są znane w całej Polsce, bo jesteśmy w tej dziedzinie pionierami. Od 2009 r. prowadzimy program „Małopolskie Remizy”, w ramach którego OSP pozyskują pieniądze na remonty swoich strażnic. Wdrożyliśmy program „Bezpieczna Małopolska”, dzięki któremu druhowie otrzymują sprzęt ratowniczo-gaśniczy. To naprawdę pionierskie projekty, które niewątpliwie stanowią wzór dla innych samorządów, a nawet władz państwowych. Zresztą instytucje państwowe są również przez nas wspierane.

Polecamy: Ciężarówka potrąciła 11-latka. Chłopiec zabrany do szpitala

Z wykształcenia jest Pani politologiem, ale też pielęgniarką. Czy wspierała Pani działania z zakresu ochrony zdrowia?

Oczywiście. Od lat dotujemy zakup szczepionek przeciw pneumokokom i HPV. Dzięki szczepionkom zakupionym przez samorząd województwa chronionych jest tysiące Małopolan. Sama jestem też zaangażowana w akcję promowania szczepień. Jestem ambasadorem, badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworu piersi. Oprócz tego inwestujemy w nasze szpitale. Otwarty został oddział ginekologiczno-położniczy w Szpitalu im. L. Rydygiera, wiele inwestycji poczyniono w Szpitalu im. Śniadeckiego w Nowym Sączu, koszt około 39 milionów zł, czy Szpitalu Św. Łukasza w Tarnowie, a także we wszystkich innych placówkach należących do województwa. Dotowaliśmy również szpitale powiatowe, np. oddział geriatryczny Szpitala Powiatowego w Limanowej wsparliśmy kwotą 7 milionów zł, a rozbudowę i doposażenie Szpitala Powiatowego w Gorlicach kwotą 9 milionów zł i Krynicy za 5 milionów. Zdrowie, to także środowisko, w którym żyjemy, a tutaj na pierwszy plan wysuwa się walka za smogiem. Województwo Małopolskie jako pierwsze w Polsce, przyjęło uchwałę zakazującą używania najgorszej jakości opału oraz najmniej efektywnych pieców. Uchwała w pełni wejdzie w życie w przyszłym roku, jednak nie zostawiamy Małopolan wyłącznie z zakazem. Wspólnie z partnerami zbudowaliśmy sprawny system wsparcia polegający na wymianie starych palenisk, czy docieplaniu budynków. W każdym powiecie pracują ekodoradcy, którzy pomagają mieszkańcom w dostosowaniu się do wymagań podjętej przez nas uchwały.

Samorząd województwa zaangażował się też w pomoc seniorom i młodym mamom. Na czym ona polega?


Małopolscy seniorzy będą mogli skorzystać z programu „Tele-Anioł”. Jest to projekt wyposażenia jak największej ilości osób starszych i chorych w specjalne interaktywne opaski, dzięki którym będą one mogły skontaktować się z lekarzem, uzyskać poradę medyczną, czy psychologiczną, albo po prostu porozmawiać. W tej chwili pilotaż programu obejmuje 10 tysięcy. Chcemy oczywiście, by było ich znacznie więcej. Natomiast młode mamy w gminach, gdzie jest największy problem z publicznymi żłobkami, będą miały szanse wrócić do pracy dzięki programowi „Małopolska niania”. Samorząd województwa dotuje w nim opiekę nad dziećmi, podczas kiedy rodzice mogą na nowo podjąć obowiązki zawodowe.

Polecamy: Pociąg retro znowu zawitał na trasy regionu. Zobacz wjazd na stację w Dobrej! [wideo/zdjęcia]

Problemem jest też komunikacja. Jak tutaj radzi sobie Województwo Małopolskie?

Rozkwit przeżywa kolej. Nie mam wątpliwości, że stało się to za sprawą naszych samorządowych Kolei Małopolskich, które przewożą rekordową ilość pasażerów. Przyciągnęliśmy ich nowoczesnymi pociągami, dobrze pomyślaną siatką połączeń i usługami na najwyższym poziomie. Pociąg może docierać niemal wszędzie, może być punktualny i czysty, a więc warto się do niego przesiąść. Jeśli jednak mieszkamy na obszarze, gdzie nie ma dostatecznej infrastruktury kolejowej, to nasze drogi wojewódzkie są również bardzo dobrze utrzymane. Ciągle rozbudowujemy i modernizujemy ich sieć, powstają obwodnice, jak np. w Skale, czy Miechowie. Rozbudowaliśmy np. drogę wojewódzką 977 Gorlice-Konieczna, drogę wojewódzką 965 Limanowa-Bochnia-Zielona, drogę wojewódzką 968 Lubień-Mszana Dolna-Kamienica-Zabrzeż, drogę 969 Nowy Targ-Stary Sącz, drogę 971 Krynica Zdrój-Piwniczna Zdrój, czy drogę 975 Dąbrowa Tarnowska-Gródek nad Dunajcem-Chełmiec. Warto też wspomnieć o ścieżkach rowerowych VELO DUNAJEC, które wybudowaliśmy na odcinku Szczawnica - Wielogłowy oraz Barcice - Nowy i Stary Sącz, a także kładkach rowerowych na rzece Kamienica, Dunajec i Poprad.

Wspomniała także Pani o inwestycjach w kulturę. Jakie to działania?

Co roku przyznajemy pieniądze na remonty zabytkowych kapliczek, Kościołów i obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Stanowią one o pięknie naszego krajobrazu, możemy je znaleźć zarówno w małych wioskach, jak i w dużych miastach. Cały czas myślimy również o wielkich projektach; do 2022 r. powstanie Małopolskie Centrum Nauki, a do 2024 r. Małopolskie Centrum Muzyki. W tym roku oddaliśmy zwiedzającym nową siedzibę Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, inwestycje toczą się też w Muzeum Okręgowym w Zakopanem.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.