26 maja 2018 roku to wyjątkowy dzień dla 27 diakonów naszej diecezji, którzy przyjęli święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Uroczystość odbyła się w bazylice katedralnej w Tarnowie.

Aż 27 młodych alumnów, po 6-ciu latach formacji, wkroczyło na kapłańską ścieżkę. Jakie słowa skierował do nich biskup?

W homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż mówił kapłanom, by byli blisko ludzi i dawali im nadzieję i siłę. „Cel przyjmowanych dziś przez was święceń streszcza się właśnie w tym, by całym sobą, jak najmocniej i jak najwierniej odbijać światło Chrystusa napełniając nim świat, w którym tak wiele jest ciemności” – mówił biskup. Przyjmujecie święcenia kapłańskie w roku, w którym nasza Ojczyzna Polska dziękuje Bogu za dar odzyskania niepodległości. Jako kapłani będzie walczyć o niepodległość ludzkich serc - podkreślał.

Zobacz także: Srebrny jubileusz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich odbył się w dobrzańskim sanktuarium

Do tego dnia nowi kapłani przygotowywali się przez sześć lat formacji w Wyższym Seminarium Duchownym. Mieli też praktyki w parafiach, szpitalach, uczestniczyli m.in. w oazach i pielgrzymkach. Dziewięciu nowych kapłanów było w czasie formacji seminaryjnej na misyjnych stażach. Pracowali fizycznie, poznawali specyfikę pracy na innym kontynencie.

W uroczystości święceń uczestniczyły rodziny nowych kapłanów, delegacje z ich rodzinnych parafii a także duchowni, siostry zakonne i alumni. Byli również obecni tarnowscy kapłani pracujący m.in. w Watykanie, Hiszpanii, Kazachstanie a także w Niemczech i Austrii. Mszę św. koncelebrował również duchowny pochodzący z Zambii, który modlił się zwłaszcza o powołania misyjne.

Zobacz także: Poręba Wielka: pobili i okradli 16-latka. Łupem padł telefon i...60 złotych

Na nowych kapłanów czeka na początek praca duszpasterska w parafiach diecezji tarnowskiej. O swoich pierwszych parafiach dowiedzą się już wkrótce.

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Źródło: Diecezja Tarnowska, Fot. Ks. Marian Kostrzewa - Portal Diecezji Tarnowskiej